Zpět 2 fotografie

V Praze byla zahájena výstavba energeticky nejúspornějších bytových domů

Developerská společnost JRD zahájila v březnu 2009 výstavbu 3 energeticky nejúspornějších bytových domů v České republice, jeden z nich nabídne dokonce energeticky pasivní byt „na zkoušku“. Hodnoty těchto budov jsou hluboko pod hranicí energetické třídy A.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

V březnu letošního roku byla v pražském centru nízkoenergetického bydlení – Dolních Měcholupech zahájena výstavba 3 nízkoenergetických bytových domů s energetickými štítky hluboko pod hranicí energetické třídy A, pod nimiž je podepsán již tradiční developer nízkoenergetických bytových domů – společnost JRD.

Bytové domy Dolní Měcholupy 5 tvoří dva samostatné nízkoenergetické vilové domy na vlastním oploceném pozemku se sedmi bytovými jednotkami o velikosti 2+kk až 4+kk. Obě budovy jsou realizovány v energetické třídě A. Domy jsou zasazeny do klidné vilové zástavby Prahy 10, v ulici Ke Dráze. Obyvatelé v přízemí budou moci využívat vlastní předzahrádky, k jednotkám ve vyšších patrech náleží terasy. Tento projekt nabídne jednu absolutní novinku, kterou je energeticky pasivní byt „na zkoušku“. Jan Řežáb ze společnosti JRD k této novince říká: „Z vlastní zkušenosti vím, že výhody komfortu čerstvého vzduchu, rekuperace tepla, příjemného mikroklimatu a teplých konstrukcí v zimě je potřeba zažít na vlastní kůži. Jelikož jsou pocity z těchto předností nízkoenergetických bytů těžko přenositelné a sdělitelné, chceme v tomto bytě umožnit široké veřejnosti krátkodobým bydlením tento komfort zažít.“ Bytové domy Dolní Měcholupy 5 budou dokončeny v září 2009.

Dalším projektem, jehož výstavba začala v březnu 2009, je Vila Dolní Měcholupy 6. Tento, svými energetickými parametry unikátní a v ČR energeticky nejúspornější, dům (energetická spotřeba po dokončení bude pouze 22 kWh/m2/rok) nabídne osm bytů o velikostech 2+kk až 4+kk. Všichni obyvatelé vily budou moci využívat společnou zahradu, majitelé bytů v přízemí navíc vlastní předzahrádky a ti, kdo si vyberou byt ve vyšším patře, budou mít k dispozici vlastní terasy. Tento projekt bude dokončen v únoru 2010.

V červnu 2009 bude zahájena výstavba zatím posledního dolnoměcholupského projektu v energetické třídě A, a to Vily Dolní Měcholupy 7. Bude se jednat o stavbu s nejvyšším standardem a technologiemi v této lokalitě. Třípodlažní dům s osmi byty o velikosti 2+kk až 4+kk, je umístěn ve staré vilové zástavbě, lokalita nabízí celou řadu sportovního vyžití, kompletní občanskou vybavenost a příjemné okolí. Dokončení projektu je plánováno na srpen 2010, dnes je již 50 % bytů prodáno.

Všechny projekty JRD jsou realizovány z nadstandardních a ekologických materiálů. Byty jsou vybaveny moderními technologiemi, například systém nuceného větrání s rekuperací tepla a solárními systémy, což umožňuje nejen výrazné finanční úspory (u bytu o velikosti 90 m2 se roční úspory pohybují ve výši 15 000 Kč), ale také nadstandardní komfort budoucích obyvatel. Ten přináší snížení hluku a prašnosti a alergici uvítají v případě pylového filtru absenci alergenů.

Jak se orientovat v energetickém štítku?
Od začátku tohoto roku si postupně zvykáme na to, že i domy a byty můžeme vybírat a kupovat podle energetických štítků. Všichni stavebníci jsou totiž povinni od této doby zpracovávat a na vyžádání také předložit průkaz energetické náročnosti budovy (informace o celkové spotřebě energií budovy). Tento štítek, podobný těm, které známe z domácích spotřebičů, rozděluje budovy do skupin A až G, tedy od mimořádně úsporných až po mimořádně nehospodárné. Nové stavby smí být realizovány nejvýše ve třídě C a bohužel naprostá většina novostaveb je realizována pouze v povinném minimu, tedy ve třídě C, a dosud se jen velmi málo novostaveb může pyšnit energetickou třídou A.
                                                                                                                                                        

Třída energetické náročnosti budovy Slovní vyjádření energetické náročnosti budovy

A

Mimořádně úsporná
 B  Úsporná
 C  Vyhovující
 D  Nevyhovující
 E  Nehospodárná
 F  Velmi nehospodárná
 G  Mimořádně nehospodárná

 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]