Zpět

Unikátní pasivní dům s využitím celulózové izolace v Písku

Společnost ISOCELL ve spolupráci s architektonickou kanceláří Studio Archa z Českých Budějovic postavila nový typ pasivního domu s použitím celulózové izolace ISOCELL. Základním materiálem novostavby v Písku je dřevo a celulózová izolace, jejíž hlavní surovinou je použitý papír. S použitím tohoto materiálu rodinný domek plně odpovídá náročným měřítkům kladeným na pasivní domy.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

„Trend výstavby nízkoenergetických a pasivních domů trvale roste. I u rodinného domu v Písku se kladla pozornost především na nízké náklady spojené s provozem domu a na ekologické materiály,“ uvedl architekt Petr Prokop z architektonické kanceláře Studio Archa. Zadavatel zakázky a uživatel rodinného domu v Písku, Jiří Koluch, dodává: „Heslem pro náš dům bylo: Příjemné pohodlí a použití přírodních materiálů.“

Zpracování celulózového vlákna je zároveň velmi ekonomické: lze ho vyrobit rychle a bez odpadového materiálu. Je vhodné pro veškeré aplikace i veškeré izolační tloušťky. Není nutné nanášet ho ve více vrstvách a díky metodě foukání celulózových vláken i do hůře dosažitelných míst lze dosáhnout optimální izolace pro celý dům.

Celulózové vlákno ISOCELL přesvědčí velmi nízkou tepelnou vodivostí a jen nepatrnou sedavostí materiálu i u silnější izolace. Není toxické, neobsahuje nebezpečné přísady a je teplé a měkké na dotek. Navíc tato celulózní izolace chrání před hlukem a požárem, reguluje samostatně vlhkost v prostorech a proto je pro izolaci pasivních domů ideální volbou. Na stavbu domu Koluchových bylo použito celkem asi 8000 kg tohoto materiálu.

Pro pasivní a nízkoenergetické domy s využitím adekvátní izolace není nutné použít běžné topné systémy – dům se vytápí pomocí kombinace vnitřních energetických zdrojů (např. odpadní teplo z elektrických spotřebičů) a venkovních zdrojů (např. slunce). Tímto způsobem se dům vytápí takřka sám. Chybějící teplo se získává větracím systémem a rekuperací tepla. A k tomu lze využít právě celulózovou izolaci ISOCELL.

V České republice bylo dosud postaveno asi jen 30 pasivních domů, zájemců o nízkoenergetické nebo pasivní domy ale přibývá. Energetická spotřeba těchto domů může být až o 90 % menší než u domů standardně stavěných. Této velké energetické úspory lze dosáhnout použitím energeticky efektivních stavebních materiálů a větrací techniky.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]