Zpět 8 fotografií

RODINNÝ DŮM V RUDNÉ U PRAHY: „Střechu jsme měli hotovou za pár dní…“

Rodinný dům na okraji Rudné u Prahy vyrostl jako z vody. Když došlo na výběr vhodné střešní krytiny, rozhodli se majitelé nakonec pro plech. Zvolili taškové tabule Topline od švédské společnosti Lindab.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

„Věděli jsme, jak má naše střecha přibližně vypadat a rozhodovali jsme se mezi skládanou krytinou a plechem. Definitivní rozhodnutí padlo, když jsme spočítali hmotnost jednotlivých variant,“ říká majitelka. Hmotnost krytiny Lindab Topline činí totiž pouze 5 kg/m2. Plocha střechy tohoto rodinného domu je asi 220 m2, tedy celková hmotnost krytiny vychází přibližně na 1,1 t. Při použití betonové tašky by se však hmotnost pohybovala kolem 9 tun a více. „Střecha Lindab Topline je tedy o 8 tun lehčí,“ pochvaluje si majitelka a dodává: „Díky nízké hmotnosti a velkému rozměru jednotlivých tabulí jsme ušetřili finance na úspoře řeziva z důvodu menšího zatížení krovu. Střechu jsme měli hotovou za pár dní, bez průběžného zakrývání a s minimálním množstvím odpadu. Tato krytina se totiž vyrábí přesně na míru krovu“.

Výhodou tohoto typu krytiny je nejen extrémně rychlá a snadná montáž, ale i minimum spár na střeše. „Celistvý plášť zabraňuje zafukování vody, sněhu, prachu a na rozdíl od skládané krytiny dovoluje použití krytiny na střechu s minimálním sklonem 14°, a to bez použití pojistné hydroizolace, čímž se opět snižují celkové náklady na stavbu,“ říká klempíř Karel Skokan.

Životnost této krytiny se pohybuje okolo 40 let, v závislosti na podmínkách, jakým je vystavena. Výrobce na ní navíc nabízí záruku 15 let. Tašková tabule je totiž vyrobena z nejkvalitnější švédské oceli. Lisuje se z 1,2 m širokého pásu žárově pozinkovaného plechu o tloušťce 0,5 mm. „Chtěli jsme střechu, která bude pokud možno bezúdržbová, žádné natírání a podobně,“ říká majitelka. Krytina Lindab Topline je již ve výrobě opatřena silnou ochrannou barevnou vrstvou z Polyesteru nebo HB Polyesteru. Díky tomu nevyžaduje natírání ani jinou zvláštní údržbu.

„Na stavbu nám přivezli tabule již naměřené a to s přesností na centimetry. Nejen že jsme tedy nemuseli platit za žádný přebytečný materiál, ale je to i šetrné k životnímu prostředí,“ popisuje majitelka. „S lehkými a přesně naměřenými pásy pak měli klempíři minimum práce a netrvalo dlouho a náš dům byl pod střechou.“

Při rozhodování o typu krytiny hraje samozřejmě velkou roli vzhled. „Mohli jsme si vybírat z 19 barevných odstínů, a to v lesklé i matné úpravě, ale stejně jsme nakonec vybrali elegantní tmavě šedou. Důležitý pro nás byl tvar, který je těžko k rozeznání od taškové střechy.“ Krytina Lindab Topline je profilovaná do tvaru klasických tašek a s výškou vlny 42 mm se řadí mezi nejvyšší profily na trhu.

 

„Zpočátku jsme o plechové střeše vůbec neuvažovali, ale při sečtení všech výhod jsme se už moc nerozmýšleli. Nyní jsem za to rozhodnutí ráda, střecha vypadá skvěle,“ uzavírá majitelka.

Více informací na www.lindab.cz.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]