Zpět

Pro vaši klidnou dovolenou

Většina z nás si už plánuje dovolenou. Zapomínáme ale na to, že svůj domov necháváme bez dozoru a ten se stává lákavou kořistí pro zloděje. Obavy, zda najdeme domov po příjezdu ve stejném stavu, přicházejí obvykle až těsně před odjezdem.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

Viktor Slanař ze společnosti Jablotron, která patří v naší republice ke špičkám v oblasti zabezpečení, radí několik zásad, které je dobré dodržet. „Někomu se mohou zdát tyto rady samozřejmé, ale mnoho lidí se jich nedrží. Nemluvte příliš konkrétně v cizí společnosti o tom, kdy a na jak dlouho odjíždíte. Vyplatí se také nezabedňovat dům tak, aby bylo na první pohled vidět, že je dočasně opuštěný. Samozřejmostí je pak nepouštět cizí lidi do domu, ale na druhou stranu je dobré zajistit si alespoň vybírání schránky od někoho, komu důvěřujete.“

Zlodějům neusnadníte práci, pokud pečlivě zkontrolujte, zda jsou okna a dveře zavřená. Dveře vždy zamykejte na dva západy a pozornost věnujte také balkónovým dveřím. Klíče od vchodových dveří k bytovému domu dávejte jen důvěryhodným lidem. Asi to nejlepší, co můžete pro svůj klid udělat, je zajistit, aby se vám v době nepřítomnosti nějaký dobrý známý o byt nebo dům postaral. Dotyčný by měl nejen vybrat schránku, ale také zalít venkovní kytky, občas otevřít okna nebo zapnout rádio. Tak aby dům nebo byt vypadal, že jste stále doma. Dnes řadu činností umí i elektronika. Není problém dálkově nebo naprogramovaným časovaným spínačem sepnou televizi nebo osvětlení.

Možností, jak svůj majetek ochránit před zloději, je více, záleží na tom, kolik chcete investovat. Můžete třeba jen vyměnit nespolehlivou cylindrickou vložku za novou, nejlépe třetí či čtvrté bezpečnostní třídy. Nebo si rovnou pořídit bezpečnostní dveře se speciálními zárubněmi. Pokud je váš byt zranitelnější spíše okny či balkonem, třeba proto, že bydlíte v přízemí, opatřete je mřížemi. Cestu mohou zloději znesnadnit i bezpečnostní fólie na oknech či venkovní rolety.

Pokud ale chcete mít opravdu klid, nabízí se spolehlivější volba. Pořídit si elektronického hlídače, tzv. alarm nejlépe připojený na hlídací agenturu. „Na běžný byt pořídíte profesionální bezpečnostní systém i do 20 tisíc korun včetně odborné montáže. Na rodinný domek počítejte s cenou asi o polovinu vyšší,“ říká Viktor Slanař. Nemusíte se bát ani rozvrtaného bytu nebo domu před dovolenou. Existují systémy, které pro spolehlivé fungování nepotřebují žádné dráty a komunikují rádiově. Montáž bezdrátového alarmu je velmi rychlá a k interiéru šetrná, navíc cenově vyjde velice podobně. Další možností je hlídání agenturou. Taková profesionální služba dnes stojí do 500 Kč měsíčně. Dokonce existuje i nabídka hlídání na půl roku zdarma na zkoušku. Pak se rozhodnete, zda si ji chcete platit nebo ne. Více informací o této službě najdete na adrese www.hlidanizdarma.cz.

Dnes jsou velmi oblíbené tzv. GSM komunikátory. Jedná se v podstatě o speciální průmyslový mobil, který je připojený k ústředně bezpečnostního systému. Sleduje, co se v ní děje a posílá majiteli na mobil detailní informace ve chvíli poplachu nebo třeba výpadku elektriky. Umí ale také přijímat od svého uživatele příkazy (SMSkou nebo zavoláním), které pak provádí. V zimě si zapnete topení, v létě závlahu u domu nebo můžete sepnout vybrané spotřebiče – osvětlení, vytáhnout předokenní žaluzie apod.

Ač si většina z nás řekne, že by mu vlastně neměli co ukrást, když se zamyslíme, každý se bojíme, byť i jen o to, aby nám někdo neponičil to, co léta tvoříme jako svůj domov. Ti, co vykradený byt již zažili, si jistě vzpomenou, jak dlouho se nemohli smířit s pocitem, že se někdo snadno a beztrestně pohyboval v jejich soukromí.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]