Zpět 1 fotografie

Okna Slovaktual z profilového systému Ideal 8000

Společnost Slovaktual, největší slovenský výrobce plastových oken, uvádí v těchto dnech na český trh novou řadu oken. Jejich rám je vyroben z profilového systému Ideal 8000 společnosti Aluplast. Tato okna jsou vhodná jak pro nízkoenergetické nebo pasivní domy, tak pro rekonstrukce bytů či domů, u nichž mají být sníženy náklady na vytápění.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

Největší slovenský výrobce plastových oken společnost Slovaktual přichází v těchto dnech na český trh se zcela novým typem plastových oken. Jejich rám je vyroben z 8komorového profilu systému Ideal 8000 od společnosti Aluplast. Součástí profilu rámu křídla je vyztužovací komora, kam je možné vložit pozinkovanou ocelovou výztuž, díky níž lze vyrábět okna s výškou překračující 1,5 m a navíc ve všech barevných provedeních (tedy nejen v bílé barvě). Jediným výrobcem, který bude v roce 2009 exkluzivním dodavatelem barevných plastových oken z profilového systému Ideal 8000 pro český a slovenský trh, je společnost Slovaktual. Standardem u plastových oken z tohoto profilu je středové těsnění.

Profilový systém Ideal 8000 byl vyvinut výlučně pro technologii vlepovaného izolačního skla a díky svým vlastnostem je vhodný pro nízkoenergetické a pasivní domy. Oproti předchozím typům profilů byla zvětšena jeho stavební hloubka na 85 mm (pohledová výška je 119 mm), čímž bylo dosaženo snížení prostupu tepla. Součinitel prostupu tepla rámem a křídlem (Uf) je až 1,0 W/m2K. Zvětšená stavební hloubka plastového profilu umožnila také použití trojskla SGG Climatop, které je plněno argonem, s koeficientem prostupu tepla (Ug) 0,6 W/m2K. K dosažení stejné hodnoty Ug musí být u jiných profilových systémů, které mají menší stavební hloubku, použito sklo plněné kryptonem, což zvyšuje celkové náklady asi o 2.000 Kč za metr čtvereční. Hloubka falcu přitom umožňuje standardně zasklít skla 4-16-4-16-4. Svými zvukověizolačními vlastnostmi se řadí systém Ideal 8000 do 5. třídy zvukové izolace (TZI).

Okna z profilu Ideal 8000 budou standardně vybavena také tepelně vylepšenými distančními rámečky v izolačních sklech (tzv. „teplá hrana“ EN ISO 10077). Výhodou je redukce tepelných ztrát nebo vyšší teploty na povrchu u okrajů skla, což má za následek menší vlhkost.

Všechna okna z profilu Ideal 8000 mohou být vybavena dvěma druhy větrání, a to Basic Air Plus nebo Regel Air. Oba systémy fungují na čistě mechanickém principu, a lze je proto snadno udržovat a čistit. Nehrozí tedy riziko vzniku spor a plísní a zároveň je zabráněno případnému rosení oken vlivem zkondenzované vnitřní vlhkosti.

Okna společnosti Slovaktual jsou vybavena kováním Maco Multi-Matic, které může být na přání zákazníka doplněno bezpečnostním kováním ve třídě WK2 nebo WK3 (podle EN-V 1627-30).
 

Výhody oken se středovým těsněním
Obecně lze říci, že okna se středovým těsněním mají oproti těm s dorazovým těsněním lepší tepelněizolační vlastnosti. Prostor mezi rámem a křídlem (tzv. funkční spára) je středovým těsněním rozdělen do dvou komor. Vnější vlhká komora slouží jednak k odvádění vlhkosti a vody (kondenzátu) do exteriéru, jednak odebírá kinetickou energii hnanému dešti, takže nedochází k zatékání do interiéru ani při intenzivních dešťových srážkách doprovázených silným nárazovým větrem. Vnitřní suchá komora chrání kování vůči vlhkosti a nečistotám, čímž prodlužuje jeho životnost. Při pootevřeném okně na větračku hrozí díky středové přepážce také menší riziko zatečení vody do interiéru (u dorazového systému vniknutí vody při sklopeném stavu nic nebrání). Nespornou výhodou je také to, že nedochází k poškození těsnění při montáži ani užíváním, protože to je chráněno křídlem.

Rozdělení funkční spáry středovým těsněním do dvou komor přináší s sebou i další výhody. Nejenže dochází ke zlepšení tepelné a zvukové izolace, ale zvyšuje se i celková bezpečnost proti násilnému vniknutí do objektu. Středové těsnění totiž tvoří účinnou překážku, která zabraňuje vyplanžetování nebo vyhmatání kování/zámků.

Vlepované sklo přináší úspory
Stejně jako středové těsnění v profilu zlepšuje také vlepované sklo tepelněizolační a zvukověizolační vlastnosti. Kombinace vlepované sklo a profil Ideal 8000 se středovým těsněním je tedy ideální pro nízkoenergetické nebo pasivní domy, resp. pro všechny, kdo chtějí snížit výdaje za topení. Použitím vlepovaného skla dochází také ke snížení rosení skla na okrajích, většímu prostupu světla dovnitř obytné jednotky nebo zvýšení bezpečnosti (bezpečnostní třída WK2) – díky pevnému spojení skla a profilu není možné sklo vytlačit dovnitř a vniknout tak do interiéru. Sklo je navíc možné bez poškození profilu kdykoli vyměnit, což u jiných systémů nelze vždy zaručit.

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]