Zpět 10 fotografií

Novinky v nízkoenergetickém bydlení

Přestože se více než půl roku mezi odborníky i laiky hovoří o tom, že český trh s realitami zasáhla krize, najdou se i v této oblasti výjimky potvrzující pravidlo. Developerská společnost JRD, která se zabývá výstavbou nízkoenergetických bytových domů, hlásí neustálý zájem o své rezidenční projekty. Ty dokáže stále téměř vyprodat do chvíle, než se fáze výstavby dostane do hrubé stavby (např. u projektu Vila Dolní Měcholupy 7 je vyprodáno v tuto chvíli 50 % bytů).

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

Oproti ostatním developerům se JRD soustředí na menší projekty vilového charakteru, a to je podle Jana Řežába, jednatele společnosti, příčinou úspěchu: „Současní klienti preferují komfortní bydlení mimo hlavní centrum města v menších projektech vilového typu. Příčinu našeho úspěchu vidím v tom, že dokážeme každému zákazníkovi nabídnout příjemné bydlení, které je umocněno využitím ekologických materiálů i moderních technologií. To, že jsou byty realizovány v nízkoenergetickém standardu, už klienti vnímají jako příjemné plus.“

Jsme lídr trhu i v inovacích
Pro většinu developerů je používání sádrových omítek, dřevěných oken s trojskly nebo vzduchotechnických jednotek s rekuperací nadstandardem. JRD nabízí tuto kvalitu a energetický štítek v třídě A ve standardu již od svého vzniku v roce 2003. Navíc neustále přichází s inovacemi, jež mají ještě zpříjemnit bydlení budoucím obyvatelům. Aktuálními novinkami v projektech JRD jsou:

 • Solární systémy
  Nejnovější projekty JRD budou vybaveny mimo jiné také solárním systémem AuroSTEP od společnosti Vaillant pro přípravu teplé užitkové vody. Jedná se o beztlakový systém ovládaný regulátorem na základě rozdílu teplot solárního panelu a vody. V případě slabého slunečního záření komunikuje systém s kotlem pro dohřev zásobníku. Naopak v létě nedochází k přehřívání kapaliny, pokud nedochází k jejímu odběru. Tento systém je navíc designově přijatelný i pro obytné prostory bytu.
 • Využívání dešťové vody
  Ekologické cítění obyvatel projektů Bytové domy Dolní Měcholupy 5 a Vila Dolní Měcholupy 6 a 7 bude umocněno také vybudovaným systémem, který umožní využívat dešťovou vodu, a to zejména k zálivce zahrady.
 • Fotovoltaika
  Na všech aktuálních projektech je počítáno s fotovoltaickými panely. Veškeré plochy na střechách domů, které lze pro výrobu elektrické energie využít, budou osazovány fotovoltaickými systémy. V souvislosti s tímto projektem JRD založila společnost Solar city, jež dodávku fotovoltaických systémů zajišťuje.
 • Tepelná čerpadla
  Projekt Vila Augustus bude nově vybaven také tepelnými čerpadly. K tomuto kroku se společnost uchýlila proto, aby zvýšila komfort bydlení a úspory budoucích obyvatel. Martin Svoboda, výrobní ředitel JRD k tomuto rozhodnutí říká: „Zdaleka ne vždy jsou využívány všechny možnosti tepelného čerpadla. Jeho efektivita vzroste, pokud je v létě využíváno k chlazení, v zimě k vytápění a celoročně pro ohřev teplé vody tak, jak to plánujeme právě u projektu Vila Augustus. Uživatelé tak nebudou muset vynakládat další finanční prostředky do případných klimatizačních jednotek. Provoz chlazení navíc bude tak úsporný, že umožní, aby objekt zůstal i nadále v energetické třídě A.“

Projekty JRD

Nízkoenergetický bytový areál Dolní Měcholupy 4
Na přelomu května a června 2009 bude v pražské městské části Dolní Měcholupy dokončen dosud největší nízkoenergetický bytový areál v ČR. Budoucím majitelům nabídne 43 bytových jednotek o velikosti 1+kk až 4+kk, každá s vlastní předzahrádkou nebo terasou. Střechy nad schodišti budou osazeny solárně termickými kolektory napojenými na zásobníky ohřevu teplé vody, jižní části šikmých střech pak fotovoltaickými systémy o celkovém instalovaném výkonu cca 25 KWp.

V tomto projektu jsou ve spolupráci s ČVUT a jejím grantovým programem „Trvalá prosperita“ prováděny dva výzkumy – instalace měřící soustavy v bytě a následné měření a instalace soustavy kombinovaných solárních termicko-fotovoltaických kolektorů.

Nízkoenergetický areál bude obsahovat také energeticky nulový byt o velikost 175 m2 a se zahradou 700 m2, v níž bude uložen solankový zemní výměník. Cílem této realizace je vyzkoušet si „extrémní přístup“ k úsporám energií při provozu bytu a sledování mnoha parametrů za jeho provozu. „Od této realizace si slibujeme teoretické i praktické ověření těchto investičně maximalistických řešení s ohledem na efektivnost investice, zvýšení uživatelského komfortu, energetickou návratnost jednotlivých prvků a jejich reálné využití při provozu. K tomu nám pomůže instalace poměrně náročného systému měření energetických toků společně s ČVUT Praha ve více než 40 měřených místech,“ říká Jan Řežáb, jednatel společnosti JRD.

Bytové domy Dolní Měcholupy 5
Přímo na Nízkoenergetický bytový areál Dolní Měcholupy 4 bude navazovat projekt Bytové domy Dolní Měcholupy 5 tvořený dvěma samostatnými nízkoenergetickými vilovými domy se sedmi bytovými jednotkami o velikosti 2+kk až 4+kk. Tento projekt také nabídne energeticky pasivní byt „na zkoušku“. Jan Řežáb ze společnosti JRD k této novince říká: „Pasivní byt „na zkoušku“ bude určen ke krátkodobému, maximálně týdennímu, pronájmu. Klienti, ale i odborná veřejnost si budou moci v praxi vyzkoušet, jak výrazně se zvedne kvalita vnitřního prostředí při použití vyspělých technologií. Sloužit by měl především zájemcům o takovéto byty z řad laiků i odborníků.“ Ověření energetické náročnosti potvrdila společnost Ekowatt. Vily Dolní Měcholupy 5 budou dokončeny na jaře 2010.

Vila Dolní Měcholupy 6
Projekt dalšího vilového domu vyroste v ulici Na Slavíkově. Tento, v ČR nejúspornější, bytový dům – energetická spotřeba po dokončení bude pouze 22 kWh/m2/rok – nabídne klientům 8 bytů o velikosti 2+kk až 4+kk. Všichni obyvatelé vily budou moci využívat společnou zahradu, majitelé bytů v přízemí navíc vlastní předzahrádky a ti, kdo si vyberou byt ve vyšším patře, budou mít k dispozici vlastní terasy. Tento projekt, jehož výstavba začala v březnu 2009, bude dokončen na jaře 2010.

Vila Dolní Měcholupy 7
Výstavba v této lokalitě zatím posledního, a v této lokalitě také technologicky nejvyspělejšího, bytového domu bude zahájena v červnu 2009. Třípodlažní dům s osmi byty o velikosti 2+kk až 4+kk, je umístěn ve staré vilové zástavbě, lokalita nabízí celou řadu sportovního vyžití, kompletní občanskou vybavenost a příjemné okolí. Dokončení projektu je plánováno na léto 2010, již dnes je 50 % bytů prodáno.

Viladomy U Obory
Svůj první nízkoenergetický areál bude mít také pražská Uhříněves. V červnu 2009 zde bude zahájena výstavba nízkoenergetického bytového areálu Viladomy U Obory. Domy jsou umístěny v nejklidnější části Uhříněvsi, v příjemném prostředí zástavby rodinných domků s přímým propojením do místního parku Obora a možností procházky až k Podleskému rybníku. Areál tvořený třemi viladomy nabídne 37 bytů o velikosti 2+kk až 4+kk s velkorysými předzahrádkami, balkóny či terasami. Dokončen by měl být v druhé polovině roku 2010. Celý projekt je navržen z velmi kvalitních materiálů, což také potvrzuje energetický štítek v třídě ENB – A (velmi úsporná). Již dnes je vyprodáno 50 % bytů.

Vila Augustus
V současné chvíli dokončujeme projekt pro stavební povolení pro Vilu Augustus. Bude se jednat o exkluzivní projekt ve staré elegantní čtvrti pražských Strašnic. Vila Augustus v sobě snoubí luxusní bydlení s využitím těch nejmodernějších technologií. Komfortní a stylový dům nabídne 9 velkorysých bytů rozdělených do 3 podlaží. Majitelé bytů v přízemí budou moci využívat vlastní zahradu, ve vyšších patrech pak intimní terasy orientované na jižní stranu. Byt v posledním patře nabízí dvě terasy a výhled na krásné pražské panorama. Zahájení výstavby je plánováno na 1. polovinu roku 2010.

První energeticky pasivní bytový dům v ČR
Nedaleko Kunraticko-michelského lesa, v blízkosti pražského metra Roztyly a obchodního centra Chodov vyroste do dvou let první energeticky pasivní bytový dům v České republice. Pod jeho realizací bude opět podepsán průkopník v nových energeticky úsporných realizací – společnost JRD, která právě v tomto projektu vidí další posun ve svém ekologickém cítění. Devítipodlažní projekt bude obsahovat 42 bytů o velikosti 2+kk až 4+kk, 55 parkovacích míst v podzemních garážích a dva výtahy. Pro stavbu bude využito ekologických materiálů, nadstandardně kvalitního obvodového pláště a propracovaného řešení detailů a tepelných mostů. Pro vytápění a ohřev vody bude využito rekuperačních jednotek odpadního tepla, odpadního tepla z elektrárny Mělník a solárních systémů. Náklady na provoz jednotlivých bytů tak budou extrémně nízké, např. měsíční náklady na vytápění budou cca 100 Kč za byt. Stavba bude zahájena v první polovině roku 2010, její dokončení je předpokládáno v létě 2011.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]