Zpět 1 fotografie

Inteligentní budova: Bezpečnostní řešení na bázi videa přes IP síť

V současné době neustále slýcháme a čteme pojem „inteligentní budova“. Co to znamená? Jaký konkrétní význam má spojení těchto dvou slov? „V dnešní době mohutného technologického rozvoje roste potřeba úspory času a nákladů investorů a uživatelů. Těchto úspor můžeme dosáhnout vzájemnou propojeností a kompatibilitou jednotlivých technologií a komplexním správou veškerého technického vybavení budov. Typickým příkladem produktu, který odpovídá zmíněným parametrům, je software Bosch Video Management Systém, který je schopný propojit analogové i digitální komponenty CCTV systému za použití separátní, ale standardní PC sítě uživatele,“ odpovídá Jiří Pavlík, ředitel divize Security, PCS, která je dodavatelem systému pro zabezpečení budov a areálů.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

Ve státních úřadech, v bankách, na letištích či na nádražích i studentských kolejích je velmi důležité dbát na bezpečnost osob a majetku. Existuje mnoho technologií zajišťující snížení rizik, jednou z nich jsou kamerové systémy (CCTV), jejichž softwarové komponenty jsou schopny provádět kompletní správu, monitoring a ovládání najednou.

Jednou z těchto softwarových komponent je Bosch Video Management Systém (dále BVMS). Toto bezpečnostní řešení na bázi IP je dobře uplatnitelné jak ve velkých, tak v malých podnicích. Jde o software, který je navržen tak, aby podporoval spolupráci produktů CCTV značky Bosch a umožňoval kompletní správu digitálního obrazu, zvuku a dat v rámci libovolné IP sítě. Toto řešení umožňuje zákazníkům integraci stávajících konvenčních, analogových komponentů do jediného, snadno konfigurovatelného systému, dovolujícího sledování živého i nahraného obrazu z libovolné kamery kdykoliv a prakticky odkudkoliv. BVMS používá škálovatelnou architekturu s centrální správou na bázi klient/server, což umožňuje vybudovat libovolně rozsáhlý systém, ke kterému lze přidávat kamery, pracovní stanice a volitelné funkce podle potřeb.

Vylepšená verze
Nyní Bosch přichází s vylepšenou verzí 2.0, kterou posunul funkcionalitu produktu BVMS opět o velký kus dál. Tato verze přidává podporu klávesnice, která lze připojit k IP dekodéru, tudíž umožňuje volbu kamery na všech analogových monitorech, ovládání sekvenčního přepínání kamer apod. Lze ji alternativně připojit i k pracovní stanici operátora. Při tomto připojení je možno navíc volit kamery zobrazované na pracovní stanici, ovládat vzhled zobrazení videosignálů a také přehrávání videozáznamů joystickem klávesnice funkcemi podobnými ovladači jog-shuttle.

Další oblastí vylepšení verze 2.0 je dvojitá autorizace při přihlašování, poskytující speciální práva, pokud se společně přihlásí dva operátoři. Taková práva mohou být požadována například pro přehrávání videozáznamu, sledování záběrů z prostor se zvláštním režimem nebo nahrání videozáznamu na DVD.
BVMS verzi 2.0 lze nyní integrovat s Bosch Building Integration System (BIS). To znamená, že BVMS může například při poplachu spuštěném BIS zobrazit živý obraz ze specifických kamer, může zapnout/vypnout nahrávání signálů určitých kamer nebo vyhledat obraz přiřazený BIS poplachu.

Přínos pro uživatele
Systém BVMS snižuje náklady využitím výhod a výkonu stávajících sítí IP. Je kompatibilní se standardními PC servery, PC pracovními stanicemi a datovými úložišti. Pro ty, kteří již mají nainstalovány IP převodníky, IP kamery Dinion, Autodomy G4, digitální rekordéry Dibos či Allegiant maticové přepínače, je BVMS ideálním produktem, protože spolupracuje se všemi těmito prvky. Inteligentní funkce systému pomáhá při zobrazování scénářů poplachu. Z hlediska správce zabezpečení, IT specialisty či bezpečnostního operátora je díky systému zajištěna lepší ochrana a inteligentní řízení. Automatické aktualizace klientského SW operátora šetří čas a peníze.

Kde se uplatní
Systémy průmyslové televize jsou nezbytnou součástí bezpečnostních a kontrolních systémů od malých, až po ty největší objekty, jakými jsou například letiště či průmyslové či armádní prostory. Jejich funkce není jen bezpečnostní a preventivní, ale slouží také k identifikaci osob a objektů, zajištění bezpečnosti pracovníků a obsluhy zařízení, dohledu nad technologickými procesy, sledování dopravních situací apod. „Projektování a instalace těchto systémů je náročnou záležitostí, kterou mohou úspěšně vykonávat jen specializované firmy, které mají s takovými projekty zkušenosti. Kromě samotné realizace je nutné zajistit technickou podporu, poradenství, záruční i pozáruční servis – prostě pojmout dodávku jako komplexní službu. Společnosti sjednocené pod názvem PCS mají letité zkušenosti, které se snaží zúročit nejen na trhu ČR a SR v oblasti bezpečnosti už bez mála 20 let,“ dodává Jiří Pavlík.
 

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]