Zpět

FINEP: Koupě kvalitní nemovitosti je stále velmi výhodnou investicí – v budoucnu bude bytů nedostatek a jejich cena opět poroste

I přes negativní dopady současné finanční krize zůstanou podle společnosti FINEP kvalitní nemovitosti jistou a výnosnou investicí. Oproti minulosti porostou ale nároky na posuzování jednotlivých kritérií důležitých pro výběr vhodné reality.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika:
Autor: (red)

„Finanční krize naplno ukázala rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním bydlením. Majitelé bytů ve starších panelových domech už nejspíše svou příležitost pro nejvýhodnější prodej zmeškali. Zájem bude především o nemovitosti vyššího standardu v zajímavých lokalitách. Samozřejmostí je atraktivní okolí, dobrá infrastruktura a blízkost hromadné dopravy,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti FINEP CZ Vladimír Zuzák.

„Během finanční krize potřebují lidé bydlet stejně jako v době růstu. Současná nejistota výrazně ochladila poptávku, ale to je jen dočasný trend. Lze naopak očekávat, že díky mimořádnému výkyvu v poptávce v posledních měsících, budou ceny kvalitních bytů v budoucnu opět výrazně růst,“ vysvětluje Vladimír Zuzák.

Současná situace, nutící řadu developerů zastavit či odložit své projekty, totiž výrazně ovlivní nabídku bytů v budoucnu. „Předpokládáme, že po odeznění krize poptávka po bytech opět výrazně poroste a s tím i jejich cena. Mezeru na trhu nebude možné ihned zacelit, protože příprava a realizace projektů trvá několik let,“ dodává Vladimír Zuzák.

Nemovitosti s velkou jistotou zhodnocení:
Novostavba nebo starší zrekonstruovaný byt ve zrekonstruovaném domě v centrálních či unikátních lokalitách. Příkladem je nejenom Praha, ale například i Český Krumlov či jiná unikátní historická města.

 1. Pokud je nemovitost starší, měla by mít nové topení, vodu, podlahy a především činné společenství vlastníků, které aktivně dbá na opravy a bezproblémový chod společných částí domu.
 2. Blízká odpočinková zóna jako park nebo les
 3. Dobrá dopravní dostupnost do centra města, mimořádnou přidanou hodnotu mají byty v Praze
 4. Dobrá občanská vybavenost – obchody, služby jako pošta, školy, lékař
 5. Bydlení v klidné části nezatížené hlukem a automobilovou dopravou
 6. Možnost blízkého a pohodlného parkování

Nemovitosti, jejichž cena bude stagnovat nebo klesat:
Starší nezrekonstruovaná nemovitost nebo satelitní bydlení za městem.

 1. Špatná dostupnost do centra města nebo bydlení v lokalitě s vysokou nezaměstnaností
 2. Nedostupnost odpočinkových zón, typicky bydlení na sídlišti
 3. Nízká občanská vybavenost – absence obchodů a služeb jako pošta, školy, lékař
 4. Družstevní bydlení – majitel má menší volnost v nakládání s majetkem
 5. Bydlení poblíž rušných křižovatek a městských dopravních uzlů, které územní plán předurčuje další výstavbě