Zpět 2 fotografie

Bratislavský River Park roste jako z vody

Od loňského července, kdy jsme naposledy psali o multifunkčním bratislavském areálu River Park, postoupila realizace této druhé největší rozestavěné pozemní stavby na Slovensku (foto č. 1) o notný kus kupředu.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

Na všech blocích, které mají odlišné termíny dokončení, je dnes již hotová nosná železobetonová monolitická konstrukce a pracuje se na jejich opláštění.

„Na blocích C a F, jejichž stavbu řídí Ing. Martin Benko, respektive Ing. Ján Valent, se dokončují vyzdívky a začínají práce na omítkách. Je v nich hotový i vzorový byt. Na bloku D, řízeném Ing. Darinou Mackovou, pokračují vyzdívky,“ popisuje postup prací svých slovenských kolegů z Metrostavu SK Ing. Filip Křesťan z divize 9 Metrostavu a dodává: „V bloku E – budoucím hotelu Kempinski, který mám na starost, právě provádíme sádrokartonové příčky a podhledy, dokončili jsme hrubé podlahy a jeden vzorový pokoj (foto č. 2). Kromě toho náš další tým pracuje napříč všemi bloky na TZB. V současné době dokončuje veškeré kotelny a strojovny a provádí rozvody instalací v jednotlivých částech komplexu. Celou stavební činnost v komplexu řídí koordinátor výstavby River Parku Ing. Richard Müller z Metrostavu SK, který je generálním dodavatelem celé stavby.“

I když se na první pohled zdá, že i přes náročnost celé stavby běží projekt jako po drátkách, musel si tým Ing. Křesťana poradit s některými problematickými úseky. „V druhém technickém podlaží bloku E byl složitý přechod ze sloupového systému na stěnový, kdy jsme museli použít komplikované soustavy železobetonových nosníků. Podobná situace – i když v jednodušší míře – se opakovala také v rámci 10. technického podlaží, kde jsme museli zajistit přechod zpět ze stěnového systému na sloupový,“ vzpomíná Ing. Křesťan. Na stavbaře čeká ještě jedna zajímavost: v 11. nadzemním podlaží hotelu Kempinski bude nerezový bazén, jehož montáž by stavbu měla zřejmě uzavírat.

Evropským unikátem je blok D – budova River House, kde byla poprvé v Evropě pro obytnou stavbu použita technologie předpínaných konstrukcí, jíž se jinak staví mosty. Sedmipatrový objekt tak může stát jen na třech podpěrách. Přesahuje až nad pobřežní promenádu a už dnes tvoří jednu z dominant Bratislavy.

Po dokončení nabídne River Park přes 200 luxusních bytů s krásným výhledem na Dunaj, komerční prostory, obchody a kanceláře včetně rozlehlých podzemních garáží. Díky práci naší divize 9 bude jeho součástí i pětihvězdičkový hotel Kempinsky s příjemným zázemím, zahrnujícím bazén a špičkově vybavené wellness centrum.

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]