Zpět

13. mezinárodního ročníku Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO) před finálem

Projekt SUSO již třináctým rokem nabízí žákům stavebních oborů možnost zúčastnit se soutěže a porovnat si tak své znalosti a praktické dovednosti s žáky dalších českých, ale i zahraničních škol. Společnost ABF organizuje SUSO ve spolupráci se sponzory a partnery již od roku 1996 zejména v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů. Soutěží se za 12 let zúčastnilo téměř 3 000 žáků českých, slovenských, německých, maďarských a polských škol.

Publikováno: 29.07.2009
Rubrika: ,
Autor: (red)

SUSO získalo společenskou záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Hospodářské komory ČR a v roce 2005 i Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Odbornou pomoc poskytuje Cech sádrokartonářů ČR, Svaz kameníků a kamenosochařů ČR a Profesionální cech obkladačů. Nezbytným předpokladem pro realizaci soutěží je odborná pomoc profesních sdružení působících ve stavebnictví a hmotná podpora výrobců stavebních materiálů a stavebních firem. SUSO je svým charakterem a náplní studentskou soutěží. Hlavním cílem je snaha formou popularizace stavebních řemesel a rukodělného umu, probudit opravdový zájem žáků základních škol o vyučení se v některém z předváděných učebních oborů. Do soutěže se postupně zapojují podnikatelské subjekty, profesní cechy a svazy, které si zde vytvářejí dlouhodobé kontakty se školami a ověřují si jejich možnosti produkce vyučenců i trendy v učňovském školství.

Soutěžní obory
Na všech regionálních kolech SUSO (viz Program) se soutěžilo v oboru Zedník a truhlář. Ve dnech 22. – 24. září 2009 při 20. stavebním veletrhu FOR ARCH se uskuteční finálové soutěže v oboru zedník a truhlář. Zároveň se uskuteční soutěže v oborech Montér suchých staveb, Obkladač a kameník, Kamenosochař.

Soutěž učňů stavebních oborů se vyhlašuje pro dvoučlenná družstva žáků ze SOU, OU a učilišť, středních odborných škol a integrovaných středních škol ze 2. ročníků. Regionální soutěžní kola jsou dvoudenní (finále třídenní), program je rozdělen na část teoretickou (kvíz) a část praktickou. Soutěžní dvoučlenná družstva žáků předvedou své dovednosti na konkrétním zadání (např. vyzdění příčky, uložení překladu, zhotovení dřevěné stoličky, květinového truhlíku, montáž sádrokartonové konstrukce, obložení keramickým obkladem atd.) Soutěžící pracují podle technického výkresu, jenž zhotovují odborníci z praxe, z řad sponzorských firem, cechů a odborných škol. Body z teoretické a praktické části se sčítají. Vítězové regionálních kol postoupí do finále,

Ve školním roce 2008/2009 se již uskutečnilo regionální kolo SUSO v Ostravě (říjen 2008), Lysé nad Labem (únor 2009), Olomouci (březen 2009), Litoměřicích (duben 2009). Regionální kolo v Karlových Varech proběhlo v červnu 2009. Finále se bude konat 22. – 24. září 2009 při stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze.

Mediální partneři Soutěže učňů stavebních oborů
Mediálním partnerem SUSO jsou Stavební informace – časopis podnikatelů ve stavebnictví. Mediální podporu soutěži dále poskytují Konstrukce, odborný časopis pro stavebnictví a strojírenství; Komora.cz – měsíčník HK ČR a specializovaný stavební server www.eStav.cz Generální partner SUSO a oboru Zedník je společnost Wienerberger, Hlavní partneři SUSO a oboru Zedník jsou XELLA a KB Blok. K dalším partnerům soutěže patří D.Z.P. Praha, spol. s r.o., Metrie, spol. s r.o., Rigips, spol. s r.o., SIKO KOUPELNY, a.s., Truhlářství Chmela-Řípa, Rigips, spol. s r.o., Cech sádrokartonářů ČR, SIKO KOUPELNY, a.s. a Profesní cech obkladačů.

Kontakt na organizátora SUSO:
ABF, a.s., Václavské nám. č. 29, 111 21 Praha 1
David Surmaj
tel.: 222 891 143, 225 291 143
mobil: 739 003 174
fax: 225 291 197
e-mail: surmaj@abf.cz, www.suso.cz
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]