Zpět

Vstupy bez bariér

S praktickým a důmyslným systémem zasouvacích dveří se setkáváme v našem životě takřka každodenně. Dveře, u kterých nemusíme tzv. brát za kliku, jsou hojně využívány při realizacích staveb, kde je předem očekáván častý a plynulý pohyb osob. Banky, státní instituce, nemocnice, obchodní centra – tady všude plní svojí neocenitelnou praktickou funkci. Své místo proto našly i při rekonstrukci severomoravských Lázní Darkov anebo středočeské Residenci Classis, která nabízí své služby seniorům.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Komplex Lázní Darkov www.darkov.cz zahrnující léčebné lázně a rehabilitační sanatorium vyniká v léčbě pohybového ústrojí a neurologických komplikací. Klienty jsou zde v prvé řadě těžce handicapovaní občané, invalidé a klienti podstupující rehabilitaci po vážných úrazech, mozkových příhodách a po operacích pohybového ústrojí.

Při nedávné rekonstrukci některých částí areálu kladli projektanti důraz právě na skutečnost, že většina lázeňských hostů je zde imobilních. Stavební úpravy se proto týkaly i nejčastěji využívaných vstupních prostor.
U vstupů do pokojů a sociálních zařízení byla nově provedena instalace stavebních pouzder do zdi pro zasouvací dveře, které dodal jejich přední český výrobce, přerovská společnost J.A.P.

„Pokoje a sociální zařízení jsou prostorově malé a pro těžce handicapované občany, kterých se u nás léčí naprostá většina, je jakékoliv usnadnění pohybu vítaná a potřebná pomoc“, vysvětluje hlavní důvody instalace stavebních pouzder a zasouvacích dveří pan Libor Topolčan, správce léčeben Lázní Darkov.

Stavební pouzdra nabízí firma J.A.P. hned v několika provedeních, od nejběžněji používaných pro jednokřídlé dveře, až po paralelní soustavu pouzder, která umožňuje například synchronizaci posuvu dvoukřídlových dveří.

Systém posuvných dveří, které ladně mizí ve zdi, jsou s úspěchem použity i v prostorech průhonické Residence Classis www.classis.cz, která slouží pro moderní a elegantní bydlení se službami nejen pro seniory. S touto skupinou obyvatel je jisté, že každá překážka je velkou nevýhodou. Zasouvací dveře, které nejen šetří místo, ale jejich otevření či uzavření je umožněno lehkým pohybem od strany a není při něm třeba uhýbat, jsou i zde vítaným pomocníkem.

 
fota z jídelny a pokojové koupelny v Residenci Classis

„Vzhledem k variabilitě vyráběných a dostupných druhů stavebních pouzder mohou být využity jak domácnostech nebo v komerčně zaměřených budovách, tak i v oblasti zdravotnictví a lázeňství, jak dokazuje právě rekonstrukce v Lázních Darkov či Residence Classis,“ doplňuje pan Petr Paksi, obchodní ředitel firmy J.A.P. a na závěr dodává: „Celý náš pracovní tým je potěšen, že se i naše výrobky řadí mezi ty, které pomáhají odstraňovat bariéry a usnadňují život handicapovaným spoluobčanům.“
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]