Zpět

V Lázních Bělohrad roste Strom života

Nový lázeňský resort roste od počátku března 2008 v Lázních Bělohrad. Areál s názvem Strom života se bude nacházet na východním okraji města v sousedství rybníka Pardoubek a zhruba 150 metrů od stávajícího lázeňského prostoru. Výstavba objektu, jehož investorem jsou Anenské slatinné lázně, je jako první v České republice realizována technologií Porotherm Dryfix. System.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika: ,
Autor: (red)

Po dokončení se celý lázeňský komplex bude skládat z hlavní pětipatrové budovy, na kterou se kolmo napojí čtyři dvoupodlažní křídla. Areál bude fungovat jako plně nezávislý objekt lázeňské péče se samostatným napojením na dopravní síť i veřejnou infrastrukturu.
Stavba se nyní nachází zhruba v polovině realizace. Práce byly zahájeny letos v březnu, doba výstavby se odhaduje na 15 měsíců. Celková výše investice by měla dosáhnout hodnoty 400 milionů korun.

Zdění bez malty
Projekt lázeňského areálu Strom života byl navržen v kombinaci monolitického železobetonu a broušených cihel Porotherm CB zděných na maltu pro tenké spáry. Při samotné výstavbě se ale poprvé u nás využilo zcela nové technologie Porotherm CB Dryfix.System, kdy se místo malty pro tenké spáry používá speciální PUR-pěna, jež se aplikuje přímo na broušené cihly. Jedná se přitom o metodu zdění, která u nás nebyla v době přípravy projektu známá.
Jan Kratochvíl ze stavební firmy Setter, k tomu říká: „Přestože jsme nikdy předtím podobnou technologií ve spojení s pálenými cihlami nepracovali, zdění probíhalo naprosto bez problémů. Výstavba byla snadná a velmi rychlá.“
Oproti zdění na tenkou spáru, jež se u broušených cihel Porotherm CB také využívá, nabízí práce se systémem Dryfix několik výhod. „Tato technologie umožňuje zdít i v zimě, a to až do teploty -5°C,“ vysvětluje Richard Slavík ze společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, která je u nás jediným českým držitelem licence této patentované technologie. „Cihly se spojují speciální pěnou, která se nanáší ve dvou pruzích a cihlu je nutné usadit do 3 minut. Při využití této metody se z pojiva do zdiva nepřenáší žádná vlhkost, proto mohou ihned následovat další práce.“
Pro samotné zdění stačí jen dózu s pěnou dobře protřepat a nasadit na aplikační pistoli. Realizace zdiva touto metodou je velice rychlá a přesná, navíc se zpočátku obejde bez přívodu vody či elektřiny.

Komfort i soukromí
Areál Stromu života se rozkládá na ploše větší než 16 000 metrů čtverečných a zastavěná plocha činí víc než 3 800 metrů čtverečných. Tento resort nabídne lázeňské procedury a řadu dalších aktivit asi 150 hotelovým hostům i ambulantním klientům, kteří zde stráví svůj volný čas ve wellness centru, orientálních lázních či prožijí příjemný večer v dobré restauraci. K dispozici je zde 64 dvoulůžkových pokojů, 3 bezbariérové pokoje pro lidi s tělesným handicapem a 6 apartmánů. Hosté mohou trávit volný čas v bazénu, či na letní terase, je možné zde pořádat konference či rodinné oslavy. Samozřejmostí je plně bezbariérový přístup do celého areálu.
Ze vstupní haly v přízemí je přístup do restaurací , lobby baru a do procedurální části resortu. Prosklená dvoupatrová kolonáda spojuje hlavní budovu s jednotlivými paprsky, ve kterých je situován víceúčelový sál, bazén, wellness procedury, Oriental Spa, slatinné procedury, fyzioterapie i dětský koutek Pokoje hostů jsou umístěny v posledních třech patrech hlavní budovy tak, aby běžný provoz nerušil klienty. Celá stavba je koncipována tak, aby poskytovala komfort a soukromí a zároveň nabídla hostům co nejvíce aktivit pod jednou střechou.

Lázeňská péče a lázeňská turistika
Lázeňský program se bude zaměřovat na programy sloužící rekondici a rehabilitaci, snižování nadváhy, wellness programy a programy pro rodiny s dětmi. K dispozici by měla být stomatologická ambulance i kadeřnictví. Nový areál vyrůstá v těsné blízkosti stávajícího lázeňského komplexu. Hosté proto budou moci dle potřeby využívat i další zařízení, jako například bazénový pavilon či profesionální minigolfové hřiště. Výhodou je také možnost vstupu do lázeňského parku Bažantnice. 

Harmonie přírody a terapie
Kromě nadstandardního komplexu lázeňských služeb nabídne resort svým hostům možnost vnímat okolní přírodu , do které je hotel zasazen. Toto ještě umocní využití přírodních materiálů, které zjemní vzhled budovy . Na římsy a pergoly bude využito dřevo a na plochách okolo hotelu se objeví kámen, zajímavé dřeviny a keře tak, aby neobvyklá budova měla i své zajímavé okolí.

Ačkoliv je dnes stavba teprve za svojí polovinou, již nyní je vidět, že zde vzniká luxusní lázeňský komplex se zajímavou atmosférou.

Investor : Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad
Generální dodavatel : VW Wachal, Kroměříž
Realizace zdiva POROTHERM : Setter, Čistá u Horek
Hlavní projektant : LT Projekt Brno
Architektonické řešení : ADAM architects

Více informací naleznete na www.belohrad.cz.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]