Zpět

Uvnitř Kejřova mlýna panuje čilý stavební ruch

Uprostřed lesoparku v pražském Hloubětíně vyrůstají moderní novostavby, které společně s renovovanými historickými budovami Kejřova mlýna nabídnou novým obyvatelům luxusní bydlení. Za dobovou bránou se rozprostírá uzavřený areál starobylého mlýna, v jehož zadní části vyrostou čtyři nové nízké bytové domy. Zatím zde ale panuje čilý stavební ruch.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Pracovníci divize 6 Metrostavu pod vedením generálního dodavatele, společnosti Subterra, zde v současné době provádějí nosné železobetonové konstrukce. „Prakticky od 10. ledna, kdy jsme převzali staveniště, jsme dokončili asi 96 % leštěné základové desky, zbývající část bude dokončena poté, co se vyřeší izolace proti vodě v historické části objektu mlýna,“ řekl stavbyvedoucí divize 6 Martin Blažek. Kromě toho byly provedeny svislé konstrukce u prvních dvou objektů a nyní pokračují práce na svislých konstrukcích u třetí a čtvrté budovy.

Metrostav - Kejřov
Foto z výstavby (foto Josef Husák)

„Na druhé budově bedníme strop prvního podzemního podlaží, u prvního objektu se strop prvního podzemního podlaží armuje a připravujeme jeho betonáž,“ popsal postup prací Martin Blažek s tím, že vzhledem k výkyvům teploty, kdy stále ještě mrzne, je třeba i nadále provádět zimní opatření, zejména elektroohřev. Mráz také trochu komplikoval postup prací v uplynulých týdnech, nicméně pracovníci Metrostavu jsou na nepříznivé počasí zvyklí a vše zvládli bez problémů. Stavbu přitom ztížila také spodní voda, která se objevila v místech, kde bude stát druhý a třetí bytový dům.
Do konce března by podle Martina Blažka měla být hotova betonáž všech stropů nad 1. PP, v dubnu by stavbaři měli pokračovat zejména prvním nadzemním podlažím a začít se stavbou druhého. „V květnu dokončíme 2. NP a provedeme celé 3. NP. Na červen nám pak zbývá 4. NP prvního a druhého objektu. Od dubna máme také zahájit rekonstrukce původních objektů mlýna a rekonstruovat skelet sýpky,“ nastiňuje další postup prací stavbyvedoucí Martin Blažek a dodává: „Veškeré nosné železobetonové konstrukce chceme dokončit do konce června, nicméně je možné, že u rekonstruovaných objektů dojde k mírnému skluzu v harmonogramu, protože zatím chybí stavební připravenost.“ Po dokončení by v železobetonových konstrukcích mělo být použito 700 tun výztuže, 19.900 m² bednění a 5.500 m³ betonu.
Nový areál Kejřova mlýna bude tvořit sedm budov: Původní vila, mlýnice a sýpka ve vstupní části a čtyři nízké novostavby v zadní části objektu. Celkem zde bude k dispozici pouze 78 bytů, nejmenší z nich 1+kk bude mít 45 m², největší 4+kk nabídne přes 130 m². K dispozici budou byty uvnitř renovovaných historických budov, nebo v novostavbách. Vysoké stropy budovy mlýnice umožní výstavbu jedinečných mezonetů.
Historie Kejřova mlýna sahá až do 16. století. V budově mlýnice se dodnes nachází trám s letopočtem 1781, na desce na zdi bývalé provozní budovy můžete objevit nápis Josef Kejř 1917. Vila u vstupu do areálu byla dokončena v roce 1926. Ve druhé polovině 20. století mlýn sloužil jako sklad čokoládoven ORION a dnes se pod rukama betonářů změnil v jedno velké staveniště. Na jaře příštího roku by se sem však už měli začít stěhovat majitelé nových bytů, čímž bude dovršena další historická etapa tohoto zajímavého místa v Praze.

Metrostav - Kejřův mlýn

Metrostav - Kejřův mlýn
Vizualizace budoucího vzhledu Kejřůva mlýna

Metrostav - Kejřův mlýn - interiér
Vizualizace možného designu interiéru

Vizualizace zdroj: www.kejruvmlyn.cz

[carousel-horizontal-posts-content-slider]