Zpět

Studentská architektonická soutěž „Rodinný dům pro 21. století“ má své vítěze

Společnost CENTRAL GROUP každoročně pořádá pro vysokoškolské studenty architektonickou soutěž na zpracování návrhů moderně řešených staveb. V září 2007 byla vyhlášena soutěž o nejlepší návrhy rodinného domu pro 21. století. Nezávislá odborná porota pod vedením renomovaného historika architektury ing. arch. Zdeňka Lukeše vždy hodnotí především architektonickou hodnotu exteriéru a účelnost řešení interiéru domu. Z odevzdaných návrhů porota vybírá vždy tři nejlepší.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika: ,
Autor: (red)

Vítězům studentské architektonické soutěže CENTRAL GROUP předává finanční odměny, a to ve výši 100 tisíc korun, 50 tisíc korun a 25 tisíc korun. Letošní rok se vybíralo ze 77 odevzdaných návrhů.
Hlavní cenu získala Lucia Hladná, studentka FA ČVUT v Praze. Porota ocenila vtipné řešení bydlení na skalním svahu, výtvarně a esteticky kvalitně zpracované. Úsporný, ale přesto funkční návrh s jednoduchou dispozicí vychází z celkové kompozice hmot. Návrh je i formálně a esteticky konzistentní a porotce přesvědčilo i grafické řešení.
Druhou cenu a tedy odměnu 50 tisíc korun si rozdělili Filip Kotlář a Jan Jaroš, studenti VUT LIBEREC a FA ČVUT v Praze. Porota ocenila především odvážné, i když poněkud výstřední řešení umístění domu. Stejný motiv je ale možné využít i jinde, než na stěně přehrady. Návrh zůstává otevřenou strukturou a umožňuje různé varianty řešení. Přesto by porota doporučovala, aby pavlače byly přesunuty ke stěně, na které je celá konstrukce zavěšena.
Třetí místo získal Miroslav Krůpa, student VUT v Brně. Porota u jeho návrhu zaujalo především ekologické řešení. Civilní a neokázalá architektura využívající technicistní prvky prospívá domu ponořenému do země. Možné je ale i využití dekoru (perforované stěny). Problémem je ale umístění bazénu – vzhledem k dispozici celého domu jej považuje porota za příliš formální.