Zpět

Soliterní vily jsou ozdobou areálu Na Krutci

Stavební činnost divize 8 v obytném areálu Na Krutci v Praze 6 se chýlí ke konci. Tým Pavla Komsy zde dokončuje poslední práce na stavbě 12 architektonicky výjimečných vil, které doplnily domy a řadové domky z 1. etapy výstavby. Tým Jiřího Kuby už předal místní sportovní centrum jeho majiteli Romanu Šebrlovi a dodělává pouze venkovní sportoviště. Ještě zbývá položit travní koberec a nové obyvatele nic nebude rušit.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Koncept vzhledu, použitých materiálů a barev 13 atypických vil v souboru vypracoval ateliér Kuba & Pilař architekti, který posléze dokončil i projekt na výstavbu šesti z nich. Pět dalších navrhlo studio Rudiš – Rudiš architekti a návrh poslední vily, kterou dokončuje firma Geosan Group, vznikl v ateliéru ABM architekti.
Všechny luxusní vily mají užitnou plochu nad 250 m² a charakterizují je jednoduché objemy a nadčasové materiály. „Práce na nich byla náročná,“ vzpomíná Komsa a pokračuje: „Studio Rudiš – Rudiš architekti dávalo při výběru materiálů přednost dřevu (foto), Kuba & Pilař architekti zase spíš volili plech a pohledový beton. Prostorová geometrie, při níž jsme museli sladit setkávání různých linií a hran, byla velmi složitá u všech domů bez ohledu na to, kdo je navrhoval. Detaily styků odlišných materiálů pod různými úhly jsme museli nejprve vyřešit konstrukčně a pak je provést, přesně jak vyžadovali architekti.“ Nosné konstrukce domů jsou převážně z monolitického železobetonu. Největší vila, již stavěl Metrostav, má v interiéru velké množství pohledových betonů. „Je to vzdušná a hodně otevřená stavba, připomínající loftové byty,“ popisuje Komsa.

„Je v ní také hodně velkých prosklených stěn, ze kterých je i opláštění schodiště. Nadměrné skleněné tabule jsme museli osadit v předstihu před vlastními schody, které se v domě dokončují až jako poslední. Skleněné jsou i mléčně bílé mozaiky obkladů. Z šedobílé barevnosti vily vlastně vystupuje jen vodou modrý a už napuštěný krytý bazén a tmavě hnědá dřevěná podlaha.“
Investorem výstavby souboru Na Krutci je Divize development Metrostavu. Její pracovníci nyní vily přebírají a brzy je začnou předávat do užívání klientům. Jeden z nich v novém domě už dokonce bydlí. V úterý 18. března proběhne kolaudace poslední vily od divize 8, jejíž výstavbu zdržela značná klientská změna, a areál z druhé etapy výstavby budou čekat jen drobné opravy a dokončení sadových úprav. Až přijde jaro, budou už stráně v areálu zelené a spolu se zelenými střechami vyplní klientům developerský slib originálního bydlení v zeleni.

Foto: Josef Husák

[carousel-horizontal-posts-content-slider]