Zpět

Nechte okna vydělávat!

Stalo se tradicí, že každý rok dochází ke navýšení cen za energie. Významnou položkou těchto výdajů je část, kterou vydáme za teplo. Snad každý z nás hledá cestu, jak si zajistit, aby jeho dům či byt měl co nejnižší tepelné ztráty. Mezi nejkrizovější místa, kudy uniká největší množství energie, patří jednoznačně okna a spáry, ve kterých jsou okna ukotvena.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Na základě empirických měření podložených termosnímky bylo zjištěno, že okny může utíkat až 30 % tepelné energie. Bez diskuzí je pravidlo, že čím starší okna doma máte, tím více se blížíte ke zmíněné 30 % ztrátě a nebo ji i přesahujete.
Nabízí se tedy jasné řešení, a to radikální výměna oken s termoizolačními skly, které tepelné ztráty výrazně snižují. S výměnou neotálejte u starších bytů a domů, a při stavbách nových rodinných domů s těmito typy oken počítejte v každém případě již od samého začátku. Hodnota tepelné prostupnosti u starých oken se mnohdy nepohybuje ani v rozmezí hodnot 3,0 – 5,0. Moderní generace skel, které se dnes standardně nabízí v plastových či dřevěných oknech, si hodnotu tepelné prostupnosti udržuje v rozmezí 1,0 až 1,1, což jsou téměř třetinové úspory. „Tyto hodnoty by měly být u dnes nabízených skleněných výplní samozřejmostí. Naši zákazníci si mohou být jisti, že okna WINPRO zmíněné hodnoty dodržují,“ uvádí pan Pavel Petřek, ředitel společnosti WINPRO, českého výrobce plastových a dřevěných oken a dveří. Tato čísla tepelné prostupnosti přibližně odpovídají izolaci cihlové zdi o šíři 30 cm.
Je nasnadě, že investovat do nových oken se opravdu vyplatí. Při dnešních cenách energií může roční úspora u klasického třípokojového bytu činit až 9 tisíc korun a u typického dvoupodlažního rodinného domu představuje úspora více jak 20 tisíc korun. Za pět let se tedy může investice do oken celá vrátit. A to tiše pomíjíme lepší tepelnou pohodu a celkově kvalitnější uživatelské vlastnosti nových oken. V důsledku může být celková úspora ještě větší. Náš výpočet je pouze orientační a vychází z tabulkových hodnot tepelné prostupnosti. V případě montáže oken je dobré pohlídat si i správné zapravení kvalitními přípravky, neboť dalším krizovým místem pro únik tepla jsou neutěsněné spáry. K čemu bude okno s minimální hodnotou tepelné prostupnosti, když kolem okna profukuje …?
V honbě za úsporou by si měl každý dát pozor na nekvalitní okna, a to zejména z dovozu. Ač na první pohled vypadají srovnatelně s českými výrobky, nemusí vůbec splňovat standardní úroveň, na kterou jsou čeští zákazníci zvyklí. „Mnohdy jsme se setkali s výrobky, které zaručeně nemohly splňovat parametry, které jejich dodavatelé deklarovali. Jednalo se především o polské produkty. Bohužel zákazník tuto skutečnost mohl zjistit až ve chvíli, kdy se mu okna začala doma kroutit, nešla zavírat a měla jiné tzv. neduhy. Nízká cena se u nich skutečně nevyplatila. Naše společnost dnes již patří k tradičním českým výrobcům dřevěných a plastových oken. Díky našemu silnému technologickému zázemí můžeme garantovat zákazníkům naprostou kvalitu a 100% záruku na naše služby,“ uzavírá pan Petřek.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]