Zpět

Moderní plech šetří vaše finance

Taška jako tradiční krytina získává v české a moravské kotlině silnou konkurenci v plechové krytině. Díky její nízké hmotnosti – 5 kg/m² – se dají ušetřit značné náklady na základech a dimenzování krovu v případě novostaveb, úspory se projeví i na rekonstrukci krovu u starších střech. Krytina se vyrábí na míru každé střechy bez zbytečného odpadu. S plechovými šablonami se také dobře manipuluje, montáž je lehká a poměrně rychlá. Pokud je to potřebné, je tu možnost na místě ji upravit střiháním, což je výhoda hlavně při atypických střešních konstrukcí.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Plechové krytiny si za posledních deset let získaly přední místo mezi střešními krytinami jednak díky zajímavému vzhledu, odolnosti a dlouhé životnosti, ale také proto, že plech patří k nejlehčím a technologicky nejméně náročným materiálům v oblasti zastřešení. Navíc se vyrábějí v barevné škále téměř dvacítky odstínů, v mnohých tvarech.
Pro oblast s vyšší nadmořskou výškou je plechová krytina díky svým vlastnostem téměř předurčená. Je lehká a přitom velmi odolná, nezatěžuje krov, má dlouhou životnost a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Ne všichni však vědí, že pozinkovaný plech v moderní úpravě může dokonce svou profilací imitovat tradiční pálenou tašku a začlenit se tak bez problémů do okolní zástavby, a přitom poskytovat odlišné vlastnosti. Za zamyšlení jistě stojí i vizuální stránka. Firmy vyrábějící plechovou krytinu (např. Lindab ) dodávají barevnou plechovou krytinu jako ucelený střešní systém včetně doplňků, střešních zábran a okapového systému, barevně sladěného nebo kombinovatelného s krytinou, okenními parapety apod.

Krásná bez údržby
Dávno jsou pryč doby, kdy výběr začínal a končil u obyčejného pozinkovaného plechu. Jeho omezená životnost a nutnost pravidelné náročné údržby dnes už nikoho neláká. Současnost představují moderní materiály a stále rostoucí požadavky na kvalitu, estetičnost a užitné vlastnosti.
Základním materiálem je oboustranně tepelně zpracovaná pozinkovaná ocel s vysoko kvalitní povrchovou úpravou Polyester (25µm) nebo HB Polyester (50µm). Je tu možnost vybrat si z lesklého či matného provedení. Moderní plechová krytina z ocelového plechu s bezúdržbovou barevnou povrchovou úpravou nepotřebuje žádné natírání a její životnost se v závislosti na prostředí pohybuje mezi 40 – 60 lety.

Plechová střecha pro hory i doly
I typ krytiny je do určité míry regionální záležitost. V severních oblastech se většinou používá falcovaná krytina, která má svoji tradici, a v městech či středně položených oblastech se poslední dobou prosazuje tvarovaná varianta, protože vzhledově připomíná klasickou tašku, nevyžaduje plné podbití krovu a stačí ji montovat na latě.

Podle tvaru a materiálu se rozlišují dva základní typy krytin:

  • hladká z rovinných plechů ve formě svitku, falcovaná (drážková) krytina (např. Lindab Seamline) s povrchovou úpravou HB Polyester
  • tvarovaná krytina z kvalitního plechu, profilovaná do tvaru skládaných tašek (např. Lindab Topline) v povrchových úpravách Polyester, Matný polyester a HB Polyester

„Výroba plechových krytin Lindab probíhá tvarováním za studena, přičemž surovinou je tepelně zpracovaný pozinkovaný ocelový plechový svitek o hrubosti 0,5 – 0,7mm,“ říká Štěpán Lášek, produktový manažer střešní krytiny Lindab Seamline. „ Tyto plechy jsou navíc opatřené na povrchu polyesterovým lakem. Technologie polyesterových laků nahradila v minulosti používaný Plastisol, a tím svými vlastnostmi a životností vysoko převyšuje předtím používané povrchy, a to i přes menší hrubost povrchu.“

Klasika v moderním stylu
Oba typy krytiny je možné použít na střechy s nízkým sklonem. Profilovaná krytina se používá na střechy se sklonem od 14°. Drážkovou (falcovou) krytinu je možné použít na sklon střechy už od 3,6°. Ta se dá navíc snadno tvarovat a použít i na obloukové střechy a na jinak architektonicky složité střešní roviny, což je velkou výhodou. Splňuje všechny požadavky na moderní design současných staveb a zároveň působí velmi tradičně v oblastech, které to vyžadují. Topline představuje pestrou klasiku v moderním stylu. Tato profilovaná krytina si získala velkou oblibu hlavně pro široký výběr barevných odstínů. K nejoblíbenějším barvám patří tmavě červená, hnědá a tmavě šedá. Široká paleta barev umožňuje sladit krytinu s fasádou, okenními rámy a ostatními prvky střechy, také se výborně kombinuje s deseti odstíny okapového systému Lindab Rainline. I starší dům může opět zazářit. Topline si díky věrné imitaci tašky získal i památkáře a také se hodí na vesnici i do města.

Z historie plechových střech
Švédskou značku Lindab založil téměř před padesáti lety Lange Lindh ve švédském městě Grevie. Jeho prvotním posláním bylo nabízet na trhu novou koncepci okapového systému s výrazně kvalitnější povrchovou úpravou. Dnes patří Lindab mezi významné evropské hráče na trhu výrobců tenkostěnných ocelových prvků pro stavebnictví. Své působení v 28 zemích rozšířil koncem před čtyřmi lety i na slovenský trh.
Stavební rozmach v 60. letech byl podpořený použitím nových materiálů a technologií. V té době se začaly používat plechy na povrchu opatřené lakem a Lindab nabídl revoluční schopnost tyto povrchově upravené plechy ohýbat a zpracovávat. Postupný odpor vůči novinkám na trhu byl téměř překonaný a zvyšování obratu a výkonnosti urychlily vývoj, a to zároveň napomohlo k posílení pozice systémů a výrobků založených na ocelovém plechu, v nichž byl Lindab lídrem. Dnes už je plech vnímaný jako moderní materiál současnosti s mnohými neoddělitelnými výhodami.


Topline – profilovaná krytina


Seamline – falcová krytina

[carousel-horizontal-posts-content-slider]