Zpět

Moderní okapy = 60 let bez údržby

Systémy odvodnění střech dostávají v době moderních materiálů a stále rostoucích požadavků na estetičnost a užitné vlastnosti nový rozměr. Výběr už dávno nekončí u obyčejného pozinkovaného plechu. Jeho omezená životnost dnes už nikoho neláká a na nezbytné pravidelné natírání nemá nikdo čas. Přesto ale chceme mít okapový systém krásný, barevný, stále jako nový a ještě aby vydržel minimálně pro naše děti. Současný trh nabízí mnoho druhů okapových systémů z různých materiálů. Systém odvodnění střech Lindab Rainline tyto náročné požadavky splnit umí.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Bezúdržbové barevné okapové systémy jsou na našem trhu k dostání již několik let, přesto o nich spousta lidí stále neví. Nejúspěšnější a nejdéle prodávaný je systém Rainline od švédské firmy Lindab, jehož životnost se pohybuje mezi 40 a 60 roky. Samotná instalace je velmi rychlá a jednoduchá, systém využívá principu spojek, díky kterým odpadá pracné letování. Kontakty pro jednotlivá prodejní místa naleznete na www.lindab.cz.

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

Materiál, který nemusíte natírat a barvy, které jsou i po letech jako nové
Lindab Rainline je vyroben z ocelového plechu s povrchovou úpravou (ocel + zinek + barevná povrchová úprava HB polyester), tedy z materiálu, který nepodléhá korozi a tím pádem nevyžaduje natírání. Životnost materiálu, povrchových úprav i systému Rainline jako celku je prověřena více než 50 ti lety používání v náročných klimatických podmínkách Skandinávie, odkud Lindab pochází. Hůře na tom sice nejsou ani titanzinek, měď a hliníkový plech, u nichž se časem vytvoří na povrchu patina, která materiál chrání, ale nepříjemným efektem je změna barvy a velmi často také nestejnoměrná oxidace, díky které je pak povrch různobarevný a skvrnitý. U ocelového pozinkovaného plechu s ochrannou vrstvou z HB polyesteru nedochází k oxidaci a navíc existuje možnost volby z deseti barev včetně barvy mědi nebo dvou novinek: borovicové zelené a antracitové metalízy.

Stavebnice do extrémních podmínek
Pevnost materiálu a přesnost jednotlivých komponentů systému je podstatná především v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkými výkyvy teplot. Stavebnicový systém spojek je o to výhodnější, že umožňuje okapový systém na zimu demontovat a předejít tak například poškození či stržení žlabů při sesuvu sněhu. Systém Rainline však pamatuje i na doplňky pro zpevnění podokapních žlabů, pokud nechceme žlaby každoročně sundavat. Obě tyto varianty jsou v horských oblastech běžně používané, přesto je vhodné v oblasti s většími sněhovými srážkami dobře vyřešit i systém sněhových zábran, zvláště pak u střešních krytin s hladkým povrchem a u nedostatečně zateplených střech, na kterých vznikají ledové kry.

Již nyní je možnost si v 270 partnerských prodejnách a klempířských firmách v Česku prohlédnout i koupit nové odstíny bezúdržbových okapů: borovicově zelenou a luxusní antracitovou metalízu.

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

Borovicová zelená dokonale padne starším stavbám rekonstruovaným v původním stylu a stavbám v přírodě. Neuškodí však ani moderním stavbám, které se nebojí sebevědomých a výrazných barevných kombinací.

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

Antracitová metalíza nabízí módní metalický vzhled. Je to výjimečná barva podtrhující prvotřídní materiály a zdůrazňující luxusní provedení celé stavby. Bude slušet zejména moderním novostavbám, stejně jako objektům rekonstruovaným dle současných módních trendů.

Vhodné pro památkové objekty
Nejčastějším materiálem okapů na památkově chráněných budovách je ještě stále měď, ta je však finančně nákladná a tak samozřejmě láká zloděje. Variabilním řešením může být právě odvodňovací systém z pozinkované oceli s povrchovou úpravou v barvě mědi. Z dálky je i pro odborníka od měděných okapů k nerozeznání.

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

střešní krytiny, okapový systém, Lindab Rainline

[carousel-horizontal-posts-content-slider]