Zpět

Lidé na Vysočině si na hypotéku nejčastěji pořizují dům

Obyvatelé Vysočiny si podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj vzali v roce 2007 celkem 2.878 hypotečních úvěrů v objemu větším než 3,8 mld. Kč. Těmito čísly se nejvíce blíží Karlovarskému kraji. Od počátku činnosti hypotečních bank bylo klientům na Vysočině poskytnuto 11.474 hypoték v celkovém objemu necelých 12,5 mld. Kč.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

A kdo byl typickým klientem Hypoteční banky v Jihlavě a okolí? Šlo o bezdětného ženatého muže ve věku 30 až 34 let, což odpovídá celostátnímu průměru. Vystudoval střední školu a jeho čistý měsíční příjem se pohyboval mezi 20.000 až 25.000 Kč. Na bydlení si půjčil v rozmezí od 500.000 do 1,000.000 Kč a zvolil si délku splatnosti 25 až 30 let. Nejčastějším účelem hypotéky byla koupě rodinného domu.
A jaká je v regionu situace na trhu nemovitostí? „Poptávka po bytech na Vysočině výrazně rostla, zatímco nabídka se zvýšila jen mírně,“ komentuje vývoj ve druhém pololetí roku 2007 Petr Němeček, ředitel oceňování nemovitostí Hypoteční banky. To vedlo až k 20% růstu cen zejména starších bytů, nahoru však šly v porovnání s rokem 2006 i ceny nových bytů. Výstavba probíhala především v Jihlavě. „Za aktuálním vývojem cen stojí především rostoucí poptávka a růst cen stavebních materiálů. V průběhu prvního pololetí roku 2008 lze očekávat další mírné zvýšení cen bytů na Jihlavsku,“ dodává P. Němeček.
Rostla také poptávka po rodinných domech, zejména v Jihlavě. Ceny starších i nových domů proto oproti roku 2006 poskočily o 10 až 15 %. „Výstavba nových rodinných domů probíhá zejména v obcích, které sousedí s většími městy a mají dobrou dopravní dostupnost. I v případě domů by měly ceny v následujících měsících mírně růst,“ doplňuje Petr Němeček.
Nabídka stavebních pozemků na Vysočině je nedostatečná a poptávku po nich limitují vysoké ceny za metr čtvereční. V dobře dostupných obcích poblíž větších měst vzrostly ceny pozemků v loňském roce o 20 i více procent. V příštích měsících lze očekávat další pozvolný nárůst.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]