Zpět

Koupíte si bazén, nebo auto?

Pořídit si na zahradu vlastní bazén, to je stále pro mnoho lidí něco nemyslitelného. Kvalitní bazén je cenově nedostupný, na to mají jen ti nejbohatší. A navíc je s bazénem pak hrozná práce, pokud ho chceme udržovat čistý. A těch peněz za tu údržbu a všechny ty přípravky. Na druhou stranu auto si dnes pořídí mnoho lidí a často se to bere jako samozřejmost. Zkusme si tedy položit zcela absurdní otázku:

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Je lepší koupit si bazén, nebo auto?

Tato otázka zní samozřejmě poněkud hloupě. Kdo se chce koupat, koupí si bazén, kdo chce jezdit, koupí si auto. Co je na tom tak složitého? Ale zkusme se na to podívat ze zcela jiného pohledu. Při koupi bazénu i auta se v obou případech jedná o velkou investici a často jde o vyloženě rodinnou záležitost. V rodinném kruhu se totiž většinou rozhoduje, zda je taková investice potřeba, zda je to nutné, jestli na to rodina má, kolik peněz za to utratit, co to rodině přinese, v čem to rodinný život zlepší a podobně. Zkusme tedy chvíli o bazénu i autu uvažovat jako o něčem, co zvýší životní úroveň, a srovnejme, jaká pozitiva rodině přinášejí. Pomiňme tedy na chvilku situaci, kdy rodina nutně potřebuje auto, aby se vůbec dopravila do zaměstnání a děti do škol, zatímco bazén by v paneláku neužili.
Nyní zkusíme srovnat investici do bazénu a auta z několika hledisek. Především tedy porovnejme pořizovací ceny, ale také náklady na údržbu a čas, který jí musíme vyvěnovat. Důležitá je samozřejmě i životnost, tedy za jak dlouho o svoji investici přijdeme a v neposlední řadě i užitek, který nám přinese.

JAKÝ BAZÉN A JAKÉ AUTO
Abychom nesrovnávali zcela nesrovnatelné, například gumový nafukovací bazének s Rolce Roycem, budeme srovnávat u bazénů i aut vyšší střední třídu. To znamená velice kvalitní produkty, které nejsou cenovými trháky z nekvalitních materiálů, ani předraženou extravagancí a ukázkou přehnaného luxusu. Budeme tedy mluvit o větším osobním autě kvalitní značky, například Škodě Octavii, a o venkovních železobetonových bazénech francouzského typu, kam patří například bazény značky Desjoyaux.

Bazény Desyoyaux

CENA

AUTO
Začneme tím nejdůležitějším, tedy cenou. Nový automobil si dnes můžeme pořídit již od 200.000 Kč, ale mluvíme-li o větším rodinném autě kvalitní značky, budeme se spíše pohybovat mezi 350.000 až 450.000 Kč. (Škoda Octavia: 424.000 Kč až 860.000 Kč)

BAZÉN
U bazénů je to složitější. Samozřejmě se dá pořídit levný bazén za pár tisíc korun, ale u kvalitních železobetonových bazénů, se budeme pohybovat mnohem výše. Cena za použitý materiál a základní výbavu bazénu o rozměrech 6 x 3 metry se pohybuje kolem 180.000 Kč, u bazénu 7 x 3,5 metrů kolem 205.000 Kč bez DPH, včetně obrubních kamenů (ty tvoří často až 10 % ceny), filtrační jednotky a podobně. K tomu musíme ovšem připočítat výkop (10.000 Kč), beton (16.000 Kč až 18.000 Kč) a stavební práce (až 50.000 Kč). Dostáváme se na 250.000 Kč až 350.000 Kč bez daně, resp. 275.000 Kč až 325.000 Kč s DPH.

VÝSLEDEK: Ve srovnání pořizovacích nákladů vychází bazén o něco levněji.
1:0 pro bazén

NÁKLADY NA PROVOZ A ÚDRŽBU

AUTO
Roční provoz automobilu samozřejmě něco stojí. A není to málo. Povinné ručení (5.000 Kč až 10.000 Kč), často i havarijní pojištění (kolem 10.000 Kč) a především pohonné hmoty. Pokud nebudeme jezdit moc (kolem 8.000km ročně), budeme mít auto s malou spotřebou (kolem 6 l/100 km) a ceny benzínu dále neporostou (kolem 30 Kč/l), projezdíme ročně 15.000 Kč až 20.000 Kč. K našim nákladům musíme připočítat také dálniční známku, pojištění proti krádeži, výměnu kapalin, oleje, pneumatik, brzdových destiček, servisní prohlídky a drobné opravy, myčku aut nebo parkovné. Velmi skromným odhadem se další náklady vyšplhají 30.000 Kč až 40.000 Kč za rok.

Bazény Desyoyaux

BAZÉN
U bazénu se musíme pravidelně starat o kvalitu vody. Za čistící chemii dáme ročně mezi 3.000 Kč a 5.000 Kč. Pokud si dopřejeme vytápěný bazén, u elektrického vytápění zaplatíme 20.000 Kč až 25.000 Kč ročně, pokud si pořídíme tepelné čerpadlo, vyjde nás vytápění na pouhých cca 7.000 Kč. Dohromady jsme tedy na částce 10.000 Kč s tepelným čerpadlem, nebo 25.000 Kč až 30.000 Kč s vytápěním elektrickým. Oproti provozu auta opět nižší částka i u vytápěného bazénu, s použitím tepelného čerpadla dokonce velmi výrazně nižší.

Bazény Desyoyaux

VÝSLEDEK: Roční provoz a základní údržba jsou opět výrazně levnější u bazénu.
2:0 pro bazén

ČAS POTŘEBNÝ NA ÚDRŽBU

AUTO
Už jsou pryč časy, kdy muž proležel celý víkend pod autem. A když neopravoval, alespoň umýval. Dnes většinu těchto činností zajišťují v servisu a v myčce. Ale co si člověk neudělá sám, za to samozřejmě musí zaplatit. Určit tedy čas, který strávíme péčí o své auto, je velice složité. Pokud ovšem budeme počítat jen čas na tankování, vysávání interiéru a stání ve frontě na myčku, zjistíme, že i tak tím ztrácíme 1 hodinu týdně i více.

BAZÉN
I o bazén se člověk musí starat. Odborníci uvádějí, že 1 hodina týdně je minimum, které našemu bazénu musíme věnovat. Kontrolovat a ošetřovat kvalitu vody, čistit stěny bazénu, čistit filtry, odstraňovat napadané listí a špínu z hladiny atd. Správnou volbou je ale možné hodně času ušetřit. Například bezpotrubní filtrací, jejíž filtr stačí jednoduše jednou za čas vyprat v pračce na 30˚C. Navíc vám odpadne spousta starostí se složitou údržbou a opravami systému potrubí. Pokud si pořídíme dnes již běžného robota, který čistí dno i stěny bazénu, a bazén zastřešíme, jsme takřka bez práce.
Zastřešení totiž nejen prodlouží bazénovou sezónu až o 4 měsíce, ale projeví se také výrazně právě na údržbě. Jak říká Rudolf Pejša ze společnosti Bazény Desjoyaux, pokud svůj bazén zastřešíte, ubude vám 90 % práce s jeho údržbou.

Bazény Desyoyaux

A pokud mluvíme o srovnávání bazénu s automobilem, kolik z vás by si v našich zeměpisných šířkách pořídilo kabriolet?

VÝSLEDEK: Nerozhodný, bazén i auto jsou na tom podobně.
3:1 pro bazén

ŽIVOTNOST

AUTO
Dalším důležitým faktorem je životnost. Pokud se jedná o velkou investici, přemýšlíme, jak dlouho nám to, co si pořizujeme, bude sloužit. U automobilů musíme bohužel přiznat, že doba, kdy auto jezdilo ještě po 50 letech, je nenávratně pryč (jen vzpomeňme na starší jmenovkyni Škody Octavia). Před 20 lety se na našich silnicích proháněly Škody 120, Favorit se právě rodil, před 15 lety bylo Favoritů již hodně a objevily se první Felicie. Kolik Škodovek 120 a Favoritů dnes uvidíte? Před 10 lety byly silnice plné Felicií, Fabia teprve přicházela na trh. V jakém stavu dnes ony Felicie jsou? Před 5 lety byla Fabia velice častým autem, ale to byla stará Fabia, dnes máme už zase novou. Obecně lze říci, že životnost běžného auta se pohybuje kolem 5 let, při dobré péči až kolem 10 let.

BAZÉN
Životnost bazénu se výrazně liší podle typu. Bazén za pár tisíc vám vydrží rok, možná i několik let. Pokud ale zůstaneme u bazénů železobetonových, půjde o desítky let. A když eliminujete nejchoulostivější místo, tedy soustavu potrubí a filtrace, a pořídíte si bazén francouzského typu s bezpotrubní filtrační jednotkou, bude mít váš bazén životnost doslova neomezenou a radovat se z něj budou i další generace.

VÝSLEDEK: Životnost auta se s životností bazénu francouzského typu nedá srovnávat.
4:1 pro bazén

CO VÁM TO PŘINESE

AUTO
Auto řeší problém dopravy, doveze vás za prací i zábavou. S autem zažijete spoustu pěkných chvil na rodinných výletech i s přáteli, ale také mnoho starostí a stresu. Strach, že někde nabouráte, že vám auto někdo ukradne, že se porouchá (a ono se dřív nebo později porouchá), že se poškrábe. Budete sledovat, jak vaše auto stárne. Zažijete s ním spousty stresových situací v dopravních zácpách, budete se nervovat při parkování i při hledání benzínové pumpy s rozumnými cenami.

Bazény Desyoyaux

BAZÉN
Naopak bazén Vám přinese spoustu příjemně strávených chvil, zejména v letních měsících. Stane se místem, kde se budete pravidelně setkávat s rodinou a přáteli, místem, kde budete trávit společný čas a krásné chvíle. Bazén je místem relaxace, odpočinku, pohody. Bazén je něco, na co se budete domů těšit.

Bazény Desyoyaux

VÝSLEDEK: Bazén vám přinese mnohem více příjemných chvil a pohody, než auto.
5:1 pro bazén

ZÁVĚREM
Málokterá rodina si řekne, že koupí místo auta bazén a bude chodit pěšky. Pokud ovšem přemýšlíte o koupi novějšího nebo druhého rodinného auta, pak se nabízí otázka:
Pokud si mohu dovolit investovat do auta, které mi vydrží pár let, proč bych nemohl investovat do bazénu, který mi vydrží celý život a budou se z něj těšit ještě moje vnoučata?

POROVNÁNÍ AUTO BAZÉN
Kolik za něj dáme (Kč) 350.000 až 450.000 275.000 až 325.000
Kolik nás stojí provoz
(Kč/rok)

Povinné ručení
5.000 až 10.000

Havarijní pojištění
10.000

Pohonné hmoty (8.000 km, 6 l/100 km)
15.000 až 20.000

Celkem
30.000 až 40.000

Chemie
3.000 až 5.000

Vytápění elektrické
20.000 až 25.000

Vytápění tepelným čerpadlem
7.000

Celkem
10.000 až 30.000

Kolik času věnujeme údržbě
(hod/týden)
1 hodina týdne
(u zastřešeného stání méně)
1 hodina týdně
(plus služby, které si platíme)
Životnost

5 až 10 let
(podle vytížení)

Neomezená
(železobetonový bázen
francouzského typu)
Co s ním zažijeme Dopravu na místo,
pohodu, ale i stres, nervy a
nebezpečné situace
Koupání, relaxaci, pohodu,
zábavu s rodinou i přáteli

Více informací najdete na www.desjoyaux.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]