Zpět

Jaké děláme chyby, když vybíráme dveře?

Odpověď, že žádné, není v mnoha případech ta správná. Při výběru interiérových dveří je zapotřebí zohledňovat mnohá kriteria, která si při jejich nákupu ani neuvědomujeme. Ne vždy můžeme využít rad bytových designérů, kteří by nás měli od zbytečných chyb při volbě dveří uchránit, a proto Vám nabízíme rady největšího českého výrobce dýhovaných interiérových dveří, společnosti SAPELI, která je svými zkušenostmi rádcem jedním z nejpovolanějších.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Úskalí, která v budoucnu vyvstanou z důvodu špatné volby Vašich dveří, mohou při nesprávném promyšlení znamenat jak pro Váš interiér, tak i pro Vás samotné, skutečný problém. Mluvíme samozřejmě o hledisku praktickém, ale to samé platí i pro estetický výraz celého bytu.

Pravé nebo levé?
Při objednávání dveří se každý prodejce zeptá, zda chcete dveře levé či pravé. Pravidlem pro jejich rozpoznání je umístění dveřních pantů. Pokud si stoupnete ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k Vám, pak levé dveře mají panty po Vaší levé ruce a pravé naopak.
Zvláštní kapitolou jsou dveře vstupní. Největší chybu v tomto případě uděláte, zvolíte-li jejich špatnou šířku. Úzký vstup Vám totiž zaručeně způsobí řadu problémů, ať již při průchodu většího množství osob nebo při stěhování nábytku. Minimální šíře 80 cm pro vstupní dveře je základ. Při úvahách, kam vlastně umístíte Vaše vstupní dveře, berte v potaz i rozmístění dalšího nábytku a celkové proporce Vašeho zádveří. Mnozí z Vás se určitě setkali s tím, že nemohli přes otevřené vstupní dveře například k šatní skříni.
A pokud plánujete instalaci dveří do bezbariérových prostor, mělo by zde pro Vás platit jedno hlavní pravidlo: je nutné vždy zvolit dveře širší, s otevíráním směrem ven nebo ideálně dveře posuvné. U posuvných dveří je vhodné zajistit průchod po otevření dveří opět v minimální šířce 80 cm.

Interiérové dveře Sapeli Alegro
Interiérové dveře Sapeli Alegro

Volba dveří v interiéru
Často opakující se chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí – nic, co byste si jistě přáli. Nepříjemnosti Vám v budoucnu může způsobit nesprávné umístění dveří vzhledem k celkovým dispozicím Vašeho interiéru. Hlavním kritériem pro správné umístění dveří je, aby při vstupu do místnosti byla k vidění větší část daného pokoje. „Dveře, které jsou umístěny přímo proti zdi nebo bezprostředně u ní, způsobí zejména neobratný a špatný průchod místnostmi,“ informuje Ing. Aleš Ullmann, manager technického rozvoje SAPELI.

Interiérové dveře Sapeli Alegro
Interiérové dveře Sapeli Alegro

Dveře v sociálním zázemí bytu
Neméně důležité interiérové dveře jsou i ty, které umisťujeme do sociálního zázemí našeho bytu. „U koupelen je důležité předejít kolizi s vnitřním vybavením. Zde je nečastějším problémem narážení dveřního křídla do skleněných dveří sprchy anebo znemožnění pohodlného přístupu k umyvadlu,“ informuje Ing. Ullmann. Odborníci doporučují umisťovat dveře do koupelny ideálně naproti umyvadlu. U vstupu na toaletu musíme zvážit velikost nabízeného prostoru a volit s tímto ohledem rozměry a otevírání dveří tak, abychom se nemuseli tzv. přetahovat s WC mísou nebo umývátkem. Koupelny, toalety a úklidové komory by rozhodně neměly být vybaveny dveřmi se skleněnou nebo dokonce celoprosklenou výplní.
„Při zasazování dveří ale také pamatujme, že by měly být rozmístěny účelně, abychom zbytečně neplýtvali místem a nezhoršili si tak i vzájemnou rodinnou komunikaci mezi jednotlivými zónami obytných prostor,“ doplňuje na závěr Ing. Ullmann.

Interiérové dveře Sapeli Elegant
Interiérové dveře Sapeli Elegant

Foto archiv: Sapeli

[carousel-horizontal-posts-content-slider]