Zpět

Dveřím se Móda rozhodně nevyhýbá

Proč bychom měli sledovat jenom žhavé trendy z rukou módních návrhářů, do detailů vychytané špičkové modely automobilek nebo nové směry v oblasti hudebního průmyslu? Designová hodnocení a tedy i určování nových moderních stylů, mohou bezpochyby patřit i oblasti bytového designu. Díky ukazatelům prodejnosti největšího českého výrobce interiérových dveří a zárubní, společnosti SAPELI, můžeme pozorovat, jakou cestou se v posledních letech vydávají vkus a požadavky českých zákazníků.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika:
Autor: (red)

Vzrůstající bytová výstavba a možnost inspirace v desítkách časopisů zaměřených na bydlení, rozšiřují obzory a fantazii českých zákazníků, kteří získávají jasnější představu a rozhled o tuzemských i zahraničních výrobcích dveřního sortimentu. Dávno pryč jsou doby, kdy dveře byly pouhým prvkem uzavírajícím daný prostor. V současné době se stávají výraznou součástí interiérů, oživují je, tvoří dekorativní funkci a nezanedbatelnou praktickou roli. Investice do kvalitních a nadčasových dveří je volba, která se rozhodně vyplatí a jak samotní zákazníci, tak i výrobci si jsou této jednoznačnosti vědomi.

Stačí zalistovat v katalozích, které určovaly módu dveří před pěti lety a porovnat je s těmi dnešními. Nemusíme být zrovna bytoví architekti, abychom poznali, že odzvonilo v minulosti tolik žádaným oblým tvarům dveří. Ty uvolnily místo čistým, jednoduchým a elegantním liniím, doplněným navíc zajímavými solitérními prvky.

Představy zákazníků naplňuje i sortiment dveří Sapeli. Vzrůstající zájem o dýhované dveře této tuzemské značky jen dokazuje, že je skutečným mistrem v oblasti návrhů a realizací zajímavých povrchových i vzhledových stylů a umí vystihnout zákazníkovy představy do detailu. Dokladem jsou například novinky loňského roku, dveře KUK, NOTE a TARUGO, které bravurně konkurovaly již osvědčeným modelům z předešlých let a dnes zdobí množství nových či zrekonstruovaných bytů.

Významnou roli hrají při výběru dveří rovněž odstíny a textura použitých materiálů. Velmi oblíbeným odstínem je ořech, a to klasický český nebo jeho americká verze. Díky nejnovějším technologiím je možné vyrobit dýhu z mnoha desítek tuzemských a exotických dřevin a tato skutečnost se samozřejmě v nabízených vzhledových variantách odráží. Své pevné místo si mezi dýhovými povrchy drží dýha hrušně, která si svoji oblibu zajišťuje především pro jemnost, jež z ní vyzařuje. Hitem jsou javory, duby nebo exotické dřeviny typu zebrano, bubinga či wenge.

Na špici se však drží i další materiály a povrchové úpravy dveří. „V loňském roce opět výrazně oslovily trh fóliové imitace dýhy, a to se speciálními úpravami CPL a HPL laminátů, zabraňující mechanickým poškozením a otěrům. Navíc jsou žádané i pro svoji snadnou údržbu. Více jak 50% nárůst zaznamenal například model dveří FEST s CPL laminátem, který je v sortimentu SAPELI již od roku 2005 a zájem o tento typ rok od roku stoupá,“ informuje David Vítek, vedoucí tuzemského obchodu Sapeli.

Rychle rostoucí požadavky po protipožárních dveřích jsou podpořeny zejména požadavky vyplývajícími ze zákona či normy. Velmi vysoký zájem je o bezpečnostní dveře, jejichž výhodou u Sapeli je možnost sjednocení povrchu a designu s interiérovými dveřmi. Z pohledu zákazníka atraktivitu zaznamenávají tzv. klima dveře, které v interiéru oceňují zejména hospodyňky ve svých kuchyňských a uskladňujících prostorech nebo koupelnách. Výčet završují také zvukově-izolační úpravy dveří, využívané nejvíce u vstupních dveří bytů, kancelářích, hotelech a v domácnostech například u ložnic.

Nejen dveře zaujaly český trh, ale i zárubně a další přídavné doplňky a systémy. „U nás je v tomto sortimentu jasným favoritem systém obkladu kovových zárubní, tzv. OKZ systém, který jsme oproti roku 2006 inovovali. Systém OKZ oceňují zejména zákazníci, kteří renovují své stávající obytné prostory v panelových domech a mohou si díky tomuto systému pořídit dýhované dveře a zárubně, aniž by museli bourat původní kovové zárubně.

Zhodnocení loňského roku z pohledu Sapeli ukazuje, že moderní trend čistých linií s důrazem na originální detail u Čechů boduje. „Jsme rádi, že naše ucelená nabídka uspokojuje požadavky zákazníků. Dokazují to i četné nadstandardní změny v developerských projektech, na kterých spolupracujeme. Český zákazník chce jednoduše ty nejmodernější modely, pečlivě vybírá a hledá dveře, které jsou jejich interiérům šity doslova na míru,“ uzavírá David Vítek.