Zpět

Apartmán na horách může vydělat více než byt v Praze

Až 150 tisíc korun ročně může vydělat apartmán v Krkonoších svému majiteli, který se jej rozhodne pronajímat na krátkodobé pobyty. Vyplývá to z údajů agentury Golding Travel, která pomáhá hledat rekreanty například pro projekt Apartmány Čertovka v krkonošském centru Harrachov. V tomto projektu o třech etapách se stovkou jednotek zbývají volné poslední apartmány. „Odhaduji, že přibližně třetina kupujících nemovitost nabízí k intenzivnějšímu pronájmu v době, kdy ji sama nevyužívá,“ říká Jaroslav Vondřička, ředitel developerské společnosti V INVEST CZ, která má za sebou kromě Čertovky i další projekty z oblasti tzv. druhého bydlení. Apartmány v Harrachově mají dispozici 1+kk (kolem 30 m2) i 2+kk (až 60 m2). Ceny od 1,5 do 4,7 milionu korun zahrnují rovněž prostorné terasy ve vyšších podlažích a zahrady v přízemí. Projekt je kompletně dokončen a připraven k okamžitému využití.

Publikováno: 29.07.2008
Rubrika: ,
Autor: (red)

Podle údajů agentury Golding Travel jsou apartmány zakoupené jako investice ročně vytíženy z 50 – 70 %. Průměrná ziskovost se tak dle typu a velikosti apartmánu pohybuje mezi 90 až 150 tisíci korunami ročně. A to je více, než kolik při 100% obsazenosti může vydělat plochou i cenou srovnatelný byt v Praze – už kvůli vyšším pořizovacím cenám i režii v metropoli.

V obou případech se však na výnosech negativně podepisuje zvyšující se úrok u hypoték, jakkoliv tzv. druhé bydlení si lidé zpravidla pořizují bez využití úvěru. Apartmány Čertovka s cenou kolem 42.000 – 48.000 Kč / m2 zaručují návratnost kolem deseti dvanácti let. „Ten, kdo se rozhodl pro tento způsob zhodnocení apartmánu, je spokojen. Ten, kdo si myslí, že náklad na pořízení bytu a zařízení se mu vrátí do dvou až tří let, bude zklamán,“ komentuje trend Martina Garová, jednatelka Golding Travel.

Výhodou krátkodobých pronájmů apartmánů zůstává, že majitel může dát svou jednotku ke komerčnímu využití jen v době, kdy ji sám neobývá. Pokud však kupuje apartmán za účelem dalšího pronájmu, měl by svůj záměr konzultovat s agenturou typu Golding Travel co nejdříve. Důležité je vhodně zvolené zařízení, nevyjímaje vymalování. „Klientela je rok od roku náročnější a je důležité přebrat od majitelů byt, o kterém víme, že bude o něj velký zájem a hosté se budou do něho chtít v budoucnosti vrátit,“ vysvětluje Martina Garová. A kdo si apartmány od českých vlastníků pronajímá? Nejčastěji jsou to hosté z Německa, Holandska, Polska, Dánska, Ruska, samozřejmě i Češi…

K novým trendům patří také to, že Krkonoše si oblíbila polská vyšší střední třída, která nákup apartmánu na českých horách vnímá jako příhodnou investici. „Mohu potvrdit nárůst zájmu polských klientů o naše apartmány,“ říká Jaroslav Vondřička, ředitel V INVEST CZ„I když většina Poláků jezdí do hor hlavně v zimě, odpovídáme na řadu dotazů, které se týkají letních aktivit. Polští zákazníci se dotazují i na koupi za účelem dalšího pronájmu.“ Zvyšující se zájem o Krkonoše mezi polskými občany potvrzuje také fakt, že mnozí z nich jsou ochotni za lyžováním ujet i více než 450 kilometrů.

Apartmány Čertovka jsou ideálním příkladem nového trendu – pořizování si tzv. druhého bydlení. Projekt atraktivních bytových jednotek, jehož výstavbu investor rozdělil do tří etap, je lokalizován v atraktivní části centra Harrachova. V bezprostřední blízkosti objektu se nachází vleky, lanovky, sjezdové a běžecké tratě, nákupní centrum, mnoho obchodů a butiků, restaurací a hospůdek, a to vše do 5ti minut chůze. K dispozici jsou dále půjčovny sportovních potřeb, banky, pošta a lékař.

Projekt Apartmány Čertovka tvoří 100 jednotek o velikosti 33 – 68 m2 a 134 garážových stání. Veškeré apartmány mají balkóny či terasu s jižní a jihozápadní orientací s exkluzivním výhledem na skokanské můstky a Čertovu horu. Byty v nejvyšších patrech mají až 100metrové terasy.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]