Zpět

Víkend v pasivních domech

Již třetím rokem se Česká republika stala součástí mezinárodní akce Dny pasivních domů. Cílem této akce je přispět k informovanosti o pasivních domech, tentokrát formou vlastního zážitku. O víkendu 10. – 11. 11. 2007 bylo tedy možné navštívit pasivní domy po celé České republice a na vlastní oči se přesvědčit, jak pasivní domy mohou vypadat a jak se v nich vlastně bydlí.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Během víkendu bylo v Čechách a na Moravě k vidění celkem 12 objektů stavěných v nízkoenergetickém a pasivním standardu. Ve většině případů se jednalo o rodinné domy, ale bylo možné shlédnout i dvě školící a seminární centra – v Hostětíně a v Koberovech.
Právě tyto větší objekty přivítaly nejvíce návštěvníků. Během dvou dnů si každý z nich prohlédlo téměř tři sta lidí. Seminární centrum v Hostětíně nabídlo návštěvníkům i své ubytovací kapacity. „Bydlení na zkoušku“ tak zažilo přibližně 50 lidí, mezi nimi i několik rodin s dětmi.
Zpřístupněné rodinné domy nabízely další zážitek. Bylo možné vidět stavbu pasivního domu v různých fázích. Při jedné zastávce jste mohli vidět, jak vypadá hrubá stavba s dokončenou vzduchotěsnící vrstvou, další dům byl zaizolovaný a připravený na fasádu, na poslední návštěvě jste se mohli ohřát v dokončeném pasivním domě. Rodinné domy navštívily řádově desítky zájemců. „Co nás překvapilo, většina návštěvníků přijela poměrně zdaleka, místních lidí bylo minimum“, komentovala akci Daniela Michálková z firmy Asting CZ.
Přes nepřízeň počasí navštívilo pasivní domy během víkendu téměř 800 zájemců, což ukazuje, že energeticky úsporné stavění nabývá už i v České republice na svém významu. Dokazuje to jak množství domů, jež je postaveno či se staví, tak množství lidí, kteří se o tuto problematiku zajímají. Věříme, že v příštím roce bude počet domů i jejich návštěvnost opět vyšší.


Hostětín


Koberovy

[carousel-horizontal-posts-content-slider]