Zpět

V Libereckém kraji padá sníh i na nové domy

Hned dva projekty bytové výstavby ukončují v těchto dnech týmy divize 8 v Libereckém kraji. Na sídlišti v Liberci-Rochlicích se tým Ing. Pavla Ducháče chystá na kolaudaci dvou domů s 51 bytem a v Rychnově u Jablonce nad Nisou tým Jaroslava Stuchlíka provádí klientské změny ve třech již zkolaudovaných bytových vilách s celkem 24 byty. Jejich práce končí včas, na sever Čech už totiž přišla zima a začal padat sníh.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

„V Rochlicích sice provádíme poslední dokončovací práce ve dvou bytových domech,“ říká vedoucí projektu Ducháč, „ale vzápětí začínáme pracovat na dalších dvou. Ve třech etapách tu totiž postupně vybudujeme celkem šest domů s více než 130 byty.“
Dva téměř shodné domy s jedním podzemním a šesti nadzemními podlažími (foto č. 1) vyrostly do posledního detailu od pasových základů až k obloukové střeše za necelých 15 měsíců. Jsou osazeny do svahu, a tak první byty jsou v jejich jižních traktech už v podzemním podlaží a v přízemí, zatímco v zapuštěných severních částech je v podzemí technické zázemí a o patro výš pět garáží. V dalších patrech pak celý nepravidelný půdorys domu kolem centrálního schodiště a výtahu zabírají čtyři bytové jednotky s balkony. Čtyři nejvyšší byty jsou v jednom domě mezonetové, takže pod střechou jsou jen jejich ateliéry. Ve druhém domě je mezonet jen jeden a tři zbývající nahradilo šest menších bytů.

Nosné konstrukce domů jsou z monolitického železobetonu, jejich obvodové a vnitřní stěny jsou vyzdívané a pro železobetonové stropy posloužily jako ztracené bednění filigránové panely. Oblouková střecha je uložená na ocelovém krovu, střešní krytina je z hliníkové slitiny.
„Naše tři nové vily na svažitém pozemku u náměstí dostaly jména Božena, Jadwiga a Gertruda, aby připomněly historické přátelství Čechů, Poláků a Němců, jejichž životy se v tomto místě prolínaly,“ vysvětluje Ing. Stuchlík, vedoucí projektu z Rychnova a pokračuje: „Domy s 24 byty jsou zkolaudované, teď pracujeme jen na některých klientských změnách. Sadové a parkové úpravy po dohodě s investorem dokončíme až na jaře.“
Vily Božena a Jadwiga jsou spojené a tvoří jeden celek s celkem 18 byty a suterénní prodejnou (foto č. 2), opodál stojící Gertruda má bytů jen šest. Všechny domy mají v částečně zapuštěném suterénu garáže a tři nadzemní podlaží, poslední z nich je ukryté v mansardové střeše.

Vily jsou zděné, stropní konstrukce tvoří nosníky s vložkami. Tepelně izolační omítkový systém fasád má nátěr ve dvou světlých teplých odstínech.
Obě stavby divize 8 v Libereckém kraji sice nejsou rozsáhlé, ale dokazují, že Metrostav zvládá i mimopražské bytové projekty k plné spokojenosti investorů.

foto: Josef Husák

[carousel-horizontal-posts-content-slider]