Zpět

Stamont-Pozemní stavitelství začal používat vodu ohřívanou sluncem

Společnost Stamont-Pozemní stavitelství (Stamont-PS), která se zaměřuje na průmyslové stavby a pozemní stavitelství občanské vybavenosti, zavede ekologickou novinku. V nejbližších dnech přejde na ohřev teplé vody, pro běžné potřeby chodu firmy, sluncem. Zhruba 200 zaměstnanců stavební firmy už brzy začne používat vodu ohřívanou šedesáti slunečními kolektory, které jsou umístěny na střeše společnosti v Ostravě-Vítkovicích. Dříve byla teplá voda ohřívána obvyklým způsobem – teplem nakupovaným od centrálního dodavatele energií.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Každý z kolektorů na střeše Stamontu-PS má rozměr 2 x 1,5 metru. Všech 60 slunečních panelů tedy v součtu pokrývá plochu asi 150 metrů čtverečních. „Nové zařízení nám ušetří zhruba tři čtvrtiny našich ročních nákladů na ohřev teplé vody,“ řekl Karel Menšík finanční ředitel Stamontu-PS s tím, že náklady na pořízení kolektorů dosáhly asi 1,5 milionů korun a návratnost investice je spočítána, při současných cenách energií, na přibližně 4,5 roku.
Sluneční kolektory vyrobila společnost Strojírny Bohdalice, jejíž vedení upozornilo, že instalace na budově Stamontu-PS je díky svému nebývalému rozsahu pilotním projektem v Moravskoslezském kraji. „Pokud se potvrdí naše očekávání, zejména návratnost, společně nabídneme instalaci těchto kolektorů i dalším firmám v našem regionu,“ dodal Dušan Ondrášek, generální ředitel Strojíren Bohdalice.
Sluneční kolektory, vyráběné v Bohdalicích, patří k absolutní technologické špičce. „Vybírali jsme si zařízení, které při porovnání výkonu kolektoru a ceny dosahuje nejlepších parametrů,“ poznamenal K. Menšík. Kolektory pracují na principu skleníkového efektu a s jejich pomocí lze ročně uspořit až 80 procent energie, která by se jinak spotřebovala na ohřev užitkové vody.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]