Zpět

Rekonstruovaný zámek Loučeň otevírá

V těchto dnech skončila více než dvouletá rekonstrukce zámku na Loučeni nedaleko Nymburka a zámek přivítal první návštěvníky. Během rekonstrukce byly kompletně opraveny všechny budovy a proměnou prošel i zámecký park. Druhou a třetí etapu rekonstrukce provedla společnost Skanska CZ od listopadu 2006 do poloviny června 2007. Investorem byl majitel zámku, společnost Loučeň.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

„Rekonstrukce zámku byla nezbytná. Poslední velké opravy se zde uskutečnily na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a navíc nebyly provedeny nijak citlivě. Na návštěvníky zde čeká mimo jiné nádherně zrekonstruovaný zámecký park a velká zámecká expozice,“ říká Josef Suk ze společnosti Skanska CZ.

Zámek Loučeň z 18. století postupně sloužil nejrůznějším majitelům k nejrůznějším účelům. V minulosti jej krátce užívala armáda, poté zhruba deset let chátral a nakonec fungoval bezmála čtyřicet let jako školicí centrum Ústředního dopravního institutu.

V rámci rekonstrukce byly ošetřeny krovy a vyměněna střešní krytina zámeckých budov – nahradila ji nová dvojitá bobrovka. Nový kabát dostaly také okna a podlahy ve všech 56 místnostech zámku, kde se také objevily nové rozvody vody a elektřiny. „Celkem jsme opravili asi 500 okenních křídel a přes 2.000 metrů čtverečních podlah. Také jsme instalovali novou kuchyni a zámek dostal novou fasádu,“ doplňuje Josef Suk. Zcela se změnila také zámecká zahrada, kde firma Zahradní architektura Martinov vybudovala deset různých labyrintů.

Rekonstrukce zámku probíhá již od začátku roku 2005. Generálním dodavatelem druhé a třetí etapy byla společnost Skanska, které se obě etapy podařilo sloučit do jedné. V rekonstruovaném zámku se v prvním patře nachází 14 výstavních sálů, v přízemí je obřadní síň se zázemím pro svatby a zámecká restaurace se salonkem. Součástí areálu je nový hotel a kongresové a školicí centrum. Celý zámecký areál tak bude sloužit pro kongresovou turistiku i pro rekreaci.

Základní údaje
Název: Sloučená 2. a 3. etapa rekonstrukce zámku Loučeň
Lokalita: Loučeň, okres Nymburk
Investor: Loučeň
Zhotovitel: Skanska, divize Pozemní stavitelství
Doba rekonstrukce: listopad 2006 – červen 2007

Zdroj: TZ Skanska CZ

[carousel-horizontal-posts-content-slider]