Zpět

Není dub jako dub

Jedním z velmi důležitých aspektů při vytváření příjemného interiéru je jeho barevnost. Zároveň je třeba si uvědomit, že různé dřeviny mají širokou škálu odstínů, které je třeba respektovat. V interiéru je především nutné sladit výrazné prvky, jakými jsou podlaha a dveře. Přinášíme vám několik tipů, jak si poradit se vzájemnými kombinacemi dřevin nebo dřevěných dýh ve vašem obydlí.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Z pohledu barev a jejich kombinací je třeba se řídit citem a barevnou paletou uživatele daného prostoru. Stále platí známé rčení, že v jednoduchosti je krása, a proto je určitě vhodné volit spíše jednoduchou plošnou barevnost podlahy a svou fantazii uplatnit na ploše dveří, kde si můžete pohrát s různými modely dveří, sesazením dýh, barvou nebo použitím skla.
Nejčastěji se v interiéru používají barvy teplých odstínů medových až červených, které najdeme například na dýhách dubových, hruškových nebo třešňových. Mezi moderní trendové odstíny patří zemité dýhy, například ořech nebo dýhy exotické, jakými jsou hnědé zebrano či wenge, v kombinaci s běleným dubem nebo běleným ořechem. „V žádném případě by se ale neměly kombinovat materiály z odlišných barevných skupin, tedy například třešeň a ořech,“ upozorňuje na důležité pravidlo bytová designerka Milica Čudková.


dýha ořech


dýha třešeň

Vhodnými barevnými kombinacemi dřevin na podlaze a dveřích můžete zároveň docílit optického zvětšení prostoru. K sytější podlaze je vhodné zvolit světlé dveře, čímž se rozšíří místnost a potlačí se hmota zdí se dveřmi. V prostorných bytech naopak dosáhnete moderní vzdušnosti interiéru použitím sytějších dveří ke světlé podlaze,“ říká Čudková. A opět přidáme jedno pravidlo. U tradičních rodinných domů se sedlovou střechou je vhodné volit v obou podlažích stejnou podlahu i dveře. Ty by pak měly být oproti podlaze ve světlejším odstínu.
U moderních typů domů je naopak možné využít vzájemné kombinace inverzních dýh, tak jak je zdokumentováno v následujícím interiéru rodinného domu, ve kterém byly použity dveře Alegra z dílny Sapeli. V přízemí domu je použita kombinace tmavé třešňové dýhy se světlým javorovým proužkem. V prvním patře jsou dveře v inverzím provedení, tedy plocha z javoru a proužek z třešňové dýhy, při současném zachování kontrastu třešňových zárubní.
Až budete vybírat dýhu pro vaše dveře, informujte se na skutečnou barevnost zvolené dřeviny. Je totiž velký rozdíl mezi stromy, které vyrostly v různých částech světa, a tedy i v různých klimatických podmínkách. Ukázkovým příkladem může být rozdíl mezi barevností i strukturou dýhy z dubu amerického a dubu evropského. Americké stromy mají stejnoměrnou sytější strukturu a evropské zase výraznou tónovou a dvoubarevnou texturu.


dýha dub americký – dveře Damier, SAPELI


dýha dub evropský – dveře Elegant, SAPELI

Výrobci dveří a zárubní nabízejí dveře nejen s přírodní dýhou, ale i foliovaným povrchem. „Je třeba mít na zřeteli, že přírodní dýha oproti umělému laminátu postupem času zraje a mění barevnost. Navíc pokud vedle sebe postavíme tyto dva nesourodé materiály, vynikne jejich rozdílný barevný i povrchový efekt,“ uvádí Ing. Čudková. Další pravidlo tedy říká, že není vhodné kombinovat přírodní a umělý materiál. Pokud si vyberete laminátovou podlahu, velice dobře zvažte, jaký typ dveří k ní vyberete.


dub – dýha


dub – folie

Možnosti povrchového zpracování dveří a zárubní jsou velmi široké a stejně bohatá je i nabídka českých firem. Záleží tedy jen na rozhodnutí a fantazii každého, kdo si buduje interiér, do jakého stylu svůj byt sladí.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]