Zpět

Nebojte se střechy z plechu: poradna Mistra klempíře

Pokud uvažujete o výměně střešní krytiny u svého domu či chaty v horských oblastech (např. Beskydy, Orlické hory, Krkonoše…) a přitom máte rádi klasický vzhled taškové tabule, může být pro vás řešením bezúdržbová krytina Topline z pozinkového plechu, kterou vyrábí a dodává firma Lindab. Majitelé domů v oblastech s velkým množstvím sněhu a drsnějšími klimatickými podmínkami mají často neopodstatnělé obavy z instalace profilované krytiny ve tvaru vlny. Jejich starosti pramení z předsudků a pověr, které o skládané krytině mezi laiky stále panují. Pokusíme se některé mýty vyvrátit.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Prostřednictvím internetové poradny Mistra klempíře na www.lindab.cz odpovídá na dotazy Karel Skokan, klempíř, s více než 13 letými zkušenostmi s montáží výrobků Lindab. Některé z praktických rad a tipů možná i Vám usnadní rozhodování nebo i samotnou práci s materiálem Lindab.

Mýtus I: Skládaná střešní krytina není příliš vhodná do horských oblastí.

Skládaná střešní krytina LINDAB Topline je do horských oblastí určitě vhodná a to z několika důvodů. Zaprvé: se jedná o velmi lehkou krytinu (pouze 5kg/m2), která nezatěžuje krov, který je už tak v zimních měsících zatížen velkou vahou sněhu. Výška profilované vlny je 42 mm, díky tomu je krytina pevná a tak bez problémů zvládá takové zatížení. Plech je navíc opatřen ochrannou povrchovou úpravou v 19 různých barvách v matné i lesklé úpravě, která zajišťuje bezúdržbovost minimálně na 50 let. Takže žádné natírání! Povrch krytiny je hladký, díky tomu se na ní v létě nedrží nečistoty a v zimě může sníh plynule sjíždět ze střechy dolů.
Zadruhé: krytina se dodává v pásech, které jsou široké 1m a dlouhé až 6 m, a tak se na střeše oproti skládané krytině vyskytuje opravdu minimální množství spár, které způsobují problémy.

Mýtus II: Střecha je plná šroubů, kolem kterých údajně po čase může začít zatékat.

Máte pravdu, že je krytina kotvená šrouby, ale tyto šrouby jsou opatřeny, těsnící podložkou z materiálu EPDM, který je odolný vůči slunečnímu záření a povětrnostním podmínkám. Tento způsob kotvení je prověřen několika desítkami let ve Skandinávii a u nás se používá od roku 1993. Za tuto dobu se ukázal jako velmi spolehlivý.

Mýtus III: Když ze střechy sjíždí vrstva zledovatělého sněhu poškodí povrchovou úpravu krytiny.

Povrchová vrstva je dostatečně odolná, takže k poničení krytiny sjíždějícím ledem, nemůže dojít. Krytina se může poškodit, pokud budete mít složitý tvar střechy s velkým množstvím úžlabí. Tam může dojít k nahromadění sněhu a jeho sesuvem pak deformaci krytiny. Taková riziko hrozí ale i všem ostatním typům krytin (skládaná krytina atd.),

Mýtus IV: Do horských oblastí se doporučují se raději plechové pásy (drážkovou krytinu), ale ty jsou podstatně dražší.

Čím složitější střecha v horách tím větší problémy. V takovémto případě musím doporučit Vámi zmiňovanou falcovanou krytinu Lindab Seamline. Princip falcované – drážkové krytiny spočívá v pásech plechu s otevřenou stojatou drážkou – falcem, kladených od okapové hrany k hřebeni střechy. Pásy se bočně spojují uzavřením zmíněné dvojité stojaté drážky. Drážka má výšku přibližně 3 cm a je tvořena dvakrát stočeným okrajem plechového pásu. Díky kompaktnosti falcované krytiny ji lze použít na sklony od 3,6º. Často bývá rovněž doplňkem ke střechám se skládanou krytinou, kterou nelze použít na mansardy a vikýře s malým sklonem. Problémem pro tuto krytinu není ani oblouková střecha, kdy jsou pásy zakřiveny. Minimální rádius by však neměl být méně než 15 m.

Pokud při výběru střešní krytiny stále váháte, můžete i Vy obrátit na internetovou poradnu, kterou naleznete na www.lindab.cz v sekci Servis, kde napíšete svůj dotaz přímo do připraveného elektronického formuláře. Bezúdržbovou pozinkovou krytinu Lindab s barevnou povrchovou úpravou můžete koupit zhruba ve 270 prodejnách a klempířských firmách v Česku. Kontakty pro jednotlivá města a kraje naleznete také na firemních stránkách. V případě zájmu Vám je firma Lindab schopna doporučit proškolenou a prověřenou montážní firmu ve vašem regionu.

Zdroj: TZ Lindab

[carousel-horizontal-posts-content-slider]