Zpět

Na bratislavském vinohradu vyrostou domy

Na jihovýchodním svahu bratislavského Nového Města na místě bývalých vinohradů začíná růst obytný soubor Parkville, který pro společnost ORCO Development staví divize 6, jež o spolupráci při stavbě v současnosti jedná i s dalšími firmami DDM Group. Do září 2008 zde vyroste deset nových nízkopodlažních domů s celkem 92 nadstandardně vybavenými bytovými jednotkami.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Na oploceném staveništi o ploše asi 15.000 m², kam Metrostav SK přivedl staveništní přípojky vody a elektřiny, tým Luboše Jonáše z divize 6 zatím dokončil hrubé terénní úpravy, vytvářející stupňovité terasy pro tři řady bodových domů. „Při výkopech se bohužel ukázalo, že původní geologický průzkum zpracovaný k tendrové dokumentaci byl nepřesný a dostatečně nevystihoval složité a nestejnorodé základové podmínky území,“ vysvětlil přípravář výroby Lubomír Mik. „V současnosti jednáme s investorem a projektanty a zvažujeme možnosti dalšího postupu. Původní variantu založení na patkách nepropojených s pasy po obvodu zřejmě nahradí pasy i uvnitř dispozice, nebo základový rošt.“

Čtyřpodlažní domy s ustupujícím posledním podlažím budou sesazeny do tří výškově rozdílných řad (viz vizualizace) a objekty ve stejné řadě budou mít společný suterén pro parkování, skladovací komory a technické zázemí. Střechy všech domů i garáží jsou navrženy jako zelené a spolu se soustavou chodníků, vyrovnávacích schodů a opěrných zdí zástavbu v rozlehlém parku nenásilně začlení do stávajícího území.
Nosnou konstrukcí všech objektů bude vyzdívaný monolitický železobetonový skelet s bezprůvlakovými stropními deskami. Architektonicky jednoduché domy mají v každém patře navržené jiné dispoziční řešení, které spolu s velkými okny, lodžiemi a terasami umožní nerušený výhled na Bratislavský hrad i další dominanty města.
K pohodě budoucích obyvatel bude oproti běžnému standardu patřit navíc také klimatizace obytných prostor a elektronický zabezpečovací systém s prostorovou i plášťovou ochranou všech přízemních bytů, svedený na pult centrální ochrany nebo ke strážní službě areálu.

Zdroj: Bulletin Metrostav

[carousel-horizontal-posts-content-slider]