Zpět

„Modulární architektura – mobilní a modulární výstavba a design“

Výstava „Modulární architektura – mobilní a modulární výstavba a design“, navazuje na výstavu ve Schvarzenberském paláci, pořádanou v rámci Architecture Week 2007. Expozice bude k vidění v prostorách atria Danube House (9:00 – 18:00h) v Karolinské ul. 650/1, 186 00 Praha 8, a to v termínu od 10. – 30. prosince 2007. Sedm předních ateliérů z ČR i ze zahraničí, zde představí nové trendy modulové výstavby a navrhování budov. Výstva je pořádána ve spolupráci společností Cubespace a Europolis Real Estate Asset Management.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Melbournští Andrew Maynard Architects, další z vystavujících ateliérů, náleží právem k absolutní špičce současné australské produkce. Uznání si vydobyli především díky své schopnosti skloubit „velké koncepty s krásou návrhů v malém měřítku“ (čas. Wallpaper). Jejich projekty, zaměřené na bydlení, veřejné i komerční budovy, urbanismus i product design, charakterizuje důraz na environmentální aspekty stavění, chytrá prostorová řešení a v neposlední řadě na práci s detailem. Tvorbu Andrew Maynard Architects, představenou v New Yorku, Osace, Sydney, Budapešti a mnoha dalších světových metropolích, lze bez přehánění použít jako definici anglického výrazu cool (www.andrewmaynard.com.au).  

Partnerem výstavy i jedním z vystavovatelů je společnost Cubespace, zabývající se konceptem montovaných modulových domů. Jedná se o jakousi stavebnici pro dospělé – otevřený modulární systém, umožňující skládat nepřeberné množství variant na základě požadavků zákazníka, profilu terénu, klimatických podmínek atd. Hlavní myšlenkou Cubespace je vytvořit kvalitní moderní a zároveň finančně dostupný dům, který je šetrný k životnímu prostředí nejen díky svým nízkým provozním nákladům, nýbrž i rychlému tempu výstavby. Vzhledem k tomu, že není pevně spojený se zemí, lze modul po případné demontáži přemístit i na jiný pozemek. Ocelový skelet umožňuje racionální růst až do výšky čtyř podlaží a řadovou výstavbu vícegeneračních domů. Fasáda je navržena jako lehký obvodový plášť s provětrávanou vzduchovou mezerou, splňující nejnáročnější tepelně-technická kritéria a dovolující použít prakticky všechny druhy obkladových materiálů.
Vyhraněný přístup k problematice minimálního bydlení představí A.O.C.A – Environmental Design – kanadské studio Keitha Deweye, využívající ocelové přepravní kontejnery k bydlení. Pomocí mnoha neotřelých nápadů povyšuje tyto čistě utilitární jednotky na architekturu (www.zigloo.ca). Principy modulární výstavby, avšak v barevném kabátu z vysoce kvalitních kompozit, rozvíjí Mart de Jong a jeho Haagská kancelář Spacebox (www.spacebox.info).  

Dva ocelové přepravníky inspirovaly také Nora Magneho Maglera Wiggena, když na podzim roku 1997 zakládal v Oslu svoji vlastní kancelář mmw. Ani za deset let, které uplynuly od jejich prvního projektu, mobilního obytného domu Fhiltex, architekty neopustila touha hledat a stále posouvat hranice možného. V roce 2001 uvádí časopis Wallpaper kancelář mmw mezi „deseti nejžhavějšími architektonickými a návrhářskými dílnami světa“ (www.mmw.no).  

Výstavu ve Schwarzenberském paláci uzavírá Danel Krawczyk Gruszczyk z polské firmy ARC Design (www.arc-design.pl) a Jennifer Siegal, zakladatelka kanadské Office of Mobile Design (OMD), rozvíjející myšlenku inovativních mobilních struktur, ušitých zákazníkům na míru (www.designmobile.com).

Více informací na www.cubespace.eu, e-mail: kokta@cubespace.eu, mobil: +420 603 552 637.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]