Zpět

MINI – nová řada snímačů firmy Sensit

Jako poslední dobou každý rok, tak i letos u příležitosti výstavy Ampér 2007 přichází firma SENSIT na trh s novou řadou odporových snímačů ve stonkovém provedení do standardních jímek či klimatizačních potrubí pro měření plynných a kapalných látek pod názvem MINI.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Řada MINI se výrazně odlišuje od všeho, co je v současné době na trhu snímačů teploty a to celkovým vzhledem, svou výrazně menší hlavicí z plastické hmoty, jednodušší montáží a v neposlední řadě také nižší cenou. A to vše při zachování v současné době dosažených kvalitativních parametrů. Nová řada MINI v provedení s konektorem (označení K), jak předpokládáme, najde uplatnění v konstrukcích technologií, klimatizacích výroben potravin a léků a všude tam, kde je z technologických důvodů nutné sledovat teplotu jako kritický parametr. V těchto případech je povinností uživatele v definovaných intervalech nechávat teplotní snímače zkalibrovat akreditovanou zkušebnou. Nová řada MINI s konektorem RSFM4-Lumberg, M12 umožňuje mnohonásobnou rychlou a elegantní montáž a demontáž a to i v místech pro doposud standardní hlavice obtížně dostupných.

Jako výrobci snímačů teploty pro měření a regulaci se v poslední době setkáváme s výrazným důrazem projektantských a realizačních firem na cenu, a to konkrétně při porovnávání snímačů teploty s konektorem a bez konektoru, přičemž jako zdůvodňující argument je požadavek investora na co nejnižší cenu. Je třeba si v tomto případě uvědomit, že nižší cena vstupní investice má za následek vyšší cenu provozu. Pokud servisní technik potřebuje na odpojení a opětovné připojení jednoho snímače teploty s konektorem řádově minuty, u klasického snímače s víkem, průchodkou a svorkovnicí je to desítka minut. Při přibližně známých cenách práce na českém trhu lze jednoduchým výpočtem zjistit, že cenový rozdíl mezi snímačem s konektorem a bez konektoru, (který je u snímačů teploty řady MINI 50,- Kč při odběrech jednotkových množství) se uživatelské firmě vrátí již po třetí montáži a demontáži za účelem kalibrace. Tyto argumenty by měli jednotliví projektanti a montážníci vědět a při diskusích s investory je uplatňovat. Vždyť firma SENSIT vyvinula snímače teploty s konektorem právě na základě požadavků servisních techniků a údržbářů, tedy pracovníků, kteří s těmito výrobky přichází dnes a denně do styku poté, co investice byla uvedena do provozu. A to se zde nezmiňuji o významu jednoduchosti montáže a demontáže ve špatně přístupných prostorách. Je to jako s tiskárnami k počítačům. Levná tiskárna má ve většině případů drahý provoz, takže v celkovém součtu vyjde uživatele dráž, než na prvotní investici tiskárna dražší s vyšší životností a levnějším provozem.


Odporové snímače MINI

Nová řada MINI má všechny předpoklady se stát standardem nejen v oblastech výše uvedených, ale i ve většině aplikací, kde jsou v současné době používány snímače s klasickou kovovou a nebo hranatou plastovou hlavicí a kde požadavky na technické parametry jsou těmito typy snímačů teplot splňovány se zbytečnou rezervou. To je právě oblast, na kterou by měli projektanti MaR brát zřetel a kde se právě díky nabídce snímačů řady MINI nabízí finanční úspory vstupních investic. Snímače řady MINI jsou dodávány ve variantách použití pro všechny řídící systémy, které jsou kompatibilní s čidly uvedenými v katalogovém listu a pro teplotní rozsahy –30 až +150°C, přičemž teplota v okolí hlavice nesmí překročit 100°C. Stupeň krytí IP 65 podle ČSN EN 60 529. Firma SENSIT při vývoji snímačů řady MINI zúročila své zkušenosti se zajištěním kvality a spolehlivosti svých výrobků, takže se dá konstatovat, že zákazník při rozhodnutí nasadit snímače teploty řady MINI od firmy SENSIT v aplikacích odpovídajících technickým parametrům, získává, v porovnání se stavem před 3mi lety „za méně peněz více muziky“. A to je v oblasti měření a regulace ne tak častým jevem.

Ke snímačům teploty řady MINI je možné dodat jak jednotlivé typy jímek se standardního firemního sortimentu, tak plastový nebo nerezový držák pro uchycení v klimatizačním potrubí či na stěnu.

Snímače teploty řady MINI jsou konstruovány jako stavebnice sestavovaná ze standardních dílů. Tato vlastnost ale umožňuje v určitých případech, kdy to zákazník požaduje, zkombinovat standardní plastovou hlavici s nestandardním stonkem a to ať co se týče délky, použitého materiálu a nebo i tvaru. Cena takovéhoto zákaznického provedení se pak tvoří individuální kalkulací.

Věřím, že snímače řady MINI si pro své vlastnosti najdou ke svým uživatelům cestu stejně rychle, jako jejich předchůdci před více než 13ti lety a že se, tak jako ony, stanou po čase standardy.

Tento článek byl publikován v měsíčníku STAVEBNICTVÍ a interiéry 10/07.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]