Zpět

Dveře a interiér

Připravujete se na stavbu nového domu či bytu nebo rekonstruujete ten starý? Tak to jste již určitě narazili na otázku dveří. Ty jsou totiž velmi důležitým stavebním prvkem interiéru, který se jen tak lehce nevymění, takže jeho výběr se určitě vyplatí řádně rozmyslet. My vám přinášíme několik základních bodů, kterých se můžete při výběru dveří držet.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

První a základní požadavek při výběru dveří je jejich správný rozměr. Pro začátek vám nabídneme několik základních architektonických pravidel, která by se měla dodržovat, aby byl byt provozuschopný. Začněme u šířky vstupních dveří, která by měla být minimálně 90 cm, a která umožňuje jak bezproblémový průchod osob, tak případné stěhování nábytku. Šířka 80 cm není striktně určena pro přesný typ dveří, ale je v interiéru nejčastěji používanou velikostí průchodu mezi jednotlivými místnostmi. Pro prostory šaten, spíží či sociálních zařízení postačuje zvolit šířku 70 cm. Pokud se týká výšky dveří, tak českým standardem je 197 cm. Ovšem v nabídce mnohých výrobců dveří již naleznete běžně i míry vyšší. Ve standardní nabídce českého výrobce dýhovaných dveří, společnosti Sapeli jsou dveře o výškách 210, 220 a 230 cm již naprostou samozřejmostí. Tato nabídka je zcela na místě, neboť nejenže roste obliba vyšších dveří v Česku, ale stále více se nabízí otázka, kdy sjednocující se Evropa převezme jako celek evropskou normu DIN, která výšku dveří 210 cm uznává jako standard.

Ve druhé fázi výběru dveří je třeba popřemýšlet nad jejich typem otevírání. Nejpoužívanější jsou dveře otočné jednokřídlé. „Pro prostorové uvolnění a výtvarné oživení prostoru je ale určitě vhodné použít i dveře dvoukřídlé, které například ideálně oddělí obývací prostor od vstupní chodby či haly,“ uvádí bytová designérka Milica Čudková. Dalšími možnostmi jsou i jiné dveřní systémy otevírání. V nabídce Sapeli lze nalézt například dveře posuvné, zasouvací, lamelové nebo kyvné. Vybrat si mezi nimi, to už je otázka, ve které musíte posoudit nejen prostorové možnosti vašeho interiéru, ale i praktickou stránku jeho využívání.
Jedno zásadní pravidlo tady ale přeci jenom platí – do jednoho interiéru by se měly volit dveře jedné typologické řady. „Široká nabídka modelů, například u Sapeli, dává velkou možnost skutečně si s interiérem pohrát. Pokud to prostor dovolí, například v rodinném domě, určitě je možné pohrát si třeba s inverzností barevnosti dýh v jednotlivých patrech,“ dodává Čudková.

 
dveře Alegro ve spodní části domu v třešňové dýze s javorovým proužkem a v patře inverzní provedení

Dalšími faktory, které budete při výběru dveří posuzovat jsou vaše požadavky na zvukotěsnost, odolnost proti změnám teploty nebo odolnost proti požáru.
Od požadavků na plnění těchto funkcí se pak odvíjejí možnosti materiálů, použitých ve vnitřní stavbě dveří. Všechny tyto funkce mohou splňovat dveře plné, a proto jsou primárně doporučené do provozně-technických částí bytu či domu. Klima dveře ocení každá hospodyňka u své potravinové spíže, neboť u této varianty dveřního křídla rozhodně nehrozí jeho prohnutí. Zvukotěsnost je zase žádoucí například u ložnic či dětských pokojů.
Velké možnosti v interiéru nabízejí dveře prosklené, které by rozhodně neměly chybět v prostorech s požadavkem na prosvětlení a optické zvětšení. Velké prosklené dveře či přímo prosklené stěny je dobré použít v rozlehlých místnostech. Takovými prostory nejčastěji bývá kuchyň s centrálním obývacím pokojem. „I při zavřeném stavu umožňují tyto dveřní systémy vzájemné světelné prostoupení, nonverbální komunikaci a přitom jasné oddělení obou prostor,“ doplňuje Čudková.


celoprosklená stěna s dveřmi Elegant v posuvném provedení, dýha dub

Skleněné výplně dveří, mimo svoji prosvětlovací funkci, plní navíc výtvarné ztvárnění v interiéru a svým lesklým povrchem v přechodu k matné a drsné omítce nebo rámu a zárubni dveří vytváří zajímavé hry světla a stínů. Výrobci nabízejí jak skla čirá, která umožňují maximální pohledový prožitek, tak leptaná, která doplňují barevné ztvárnění a odlehčují prostoru. Vyšší bezpečnost nabízejí skla kalená, která se při rozbití rozsypou na krupici bez ostrých hran, a u kterých výrobce garantuje pevnost i po nárazu dětskou koloběžkou.


dveře Venecie s gravírovaným sklem

Budování interiéru a samotný výběr dveří velmi usnadňuje fakt, že už není třeba zajímavé a moderní stavební prvky hledat v katalozích zahraničních firem. České společnosti, jako například Sapeli, mají ve své nabídce nepřeberné množství různých typů dveří a zárubní, takže si každý jistě najde ty své.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]