Zpět

Bílý plášť Matky Terezy

Pražské sídliště na Jižním Městě rozsvítila bílá fasáda Komunitního centra Matky Terezy. Římskokatolickému kostelu, který je jeho součástí, v sobotu 26. května požehnal při slavnostní mši svaté kardinál Miloslav Vlk a za velikého zájmu veřejnosti posvětil také moderní oltář v kapli zasvěcené blahoslavené Matce Tereze.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Výstavbu centra, přihlášeného do soutěže Stavba roku 2007, realizoval tým divize 1 pod vedením Karla Šubrta. Tvarově kontrastní solitérní objekt navrhla architektka Vítězslava Rothbauerová a tvoří jej válcová loď kaple v budoucnosti obkroužená nižší přístavbou kruhového půdorysu. Z té je zatím hotová jen polovina, druhá část je stavebně připravená na pozdější dokončení. Jako předsazená vstupní brána kostelu dominuje více než dvacet metrů vysoká štíhlá zvonice.
V suterénu Komunitního centra je parking pro 33 vozů, další části obsahují klubovny, sociální a technické zázemí, v patře jsou dva azylové pokoje pro matky s dětmi a byt správce. Prostý, světlý interiér přízemí, kde budou probíhat hlavní akce, může být velmi flexibilní – kapli pro 70 osob lze otevřením posuvných panelů křížové cesty snadno rozšířit o přilehlý víceúčelový sál, takže se vytvoří kostel až pro 400 návštěvníků. Sál samostatně může sloužit široké veřejnosti pro pořádání různých akcí.

„Náš úmysl totiž byl postavit nejen kostel, ale otevřené duchovní centrum, centrum hodnot,“ vysvětlil po úvodní bohoslužbě kardinál Miloslav Vlk a poděkoval všem, kteří se na vybudování krásné stavby podíleli.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]