Zpět

Betonáři Skanska slaví dvojnásobný úspěch

Dvě ocenění v klání o Vynikající betonovou konstrukci v letech 2005-2006 převzali v těchto dnech v rámci 14. Betonářských dní v Hradci Králové betonáři společnosti Skanska CZ. Ze soutěže pořádané Českou betonářskou společností si odnesli hlavní cenu za stavbu Nového ústředí ČSOB v Praze 5 a čestné uznání za stavbu Obchodního centra Chodov v Praze 11.

Publikováno: 29.07.2007
Rubrika:
Autor: (red)

Hned dvě ocenění udělila letos odborná porota soutěže o Vynikající betonovou konstrukci divizi Betonové konstrukce společnosti Skanska. Porotci ocenili hlavní cenou stavbu Nového ústředí ČSOB v Praze 5 a čestné uznání si odnesla stavba Obchodního centra Chodov v Praze 11. Ačkoliv Skanska CZ získala již několik ocenění, takto prestižní cenu v oblasti betonových konstrukcí obdržela letos poprvé.


Nového ústředí ČSOB v Praze 5

„Tato ocenění nás velice těší. Jde o uznávanou cenu, o jejímž udělení rozhoduje velmi široké spektrum odborníků. Porotu tvořili nejen zástupci akademické obce, ale i experti z projekčních a stavebních firem. Šlo vesměs o osobnosti, které mají v oboru velice dobré jméno. Takové ocenění nás pochopitelně také zavazuje do budoucna,‘ říká Jiří Koudelka, ředitel závodu Monolitické konstrukce společnosti Skanska CZ.


Stavba Obchodního centra Chodov v Praze 11

Nové ústředí ČSOB, které získalo hlavní cenu, patří mezi nejnáročnější betonové konstrukce, jež pracovníci divize Betonové konstrukce společnosti Skanska CZ v poslední době vybudovali. Pětipatrová budova o půdorysu 220×75 metrů je umístěna přímo nad stanicí metra Radlická. Pro přemostění tubusu metra bylo použito 36 speciálních betonových nosníků, z nichž každý vážil více než 60 tun. Jejich ukládání proběhlo přitom za plného provozu metra. Stavba samotné betonové konstrukce pak trvala od května 2005 do března 2006 a pohltila zhruba 5.500 automíchaček betonu a bezmála 4 tisíce tun ocelové výztuže. K jejímu bezvadnému průběhu přispěl i fakt, že společnost Skanska se na projektu aktivně podílela již ve fázi příprav a projektování.

Betonová konstrukce Obchodního centra Chodov, které v soutěži získalo čestné uznání, byla dokončena v dubnu 2005. Nepozoruhodnější součástí betonového skeletu je kruhová rampa ve tvaru spirály, která spojuje podzemní parkoviště se střechou. Její vykonzolovaný závit je široký šest metrů a s tubusem jej spojuje soustava předpínaných ocelových lan. Na stavbu skeletu Obchodního centra Chodov padlo 3.200 tun ocelové výztuže a bezmála 23 tisíc kubických metrů betonu. Jeho budování začalo v červnu 2004 a trvalo necelý rok.