Zpět 7 fotografií
Trendy Milano 2017 (zdroj: LikeFoto)

Jeden chladí a druhý hřeje

V horkých letních měsících toužíme po jediném. Najít místo, kde se ochladíme a zrelaxujeme. V interiéru nám k tomu napomáhají i různé materiály, které vyzařují pocitový chlad, jako je například sklo či kov. Aby ale náš domov nepůsobil příliš studeně a neútulně, jsou tu naopak teplé dekory, které s těmi chladnými materiály kontrastují a zútulní celý interiér…

Publikováno: 11.07.2017
Rubrika:
Autor: (red)

Teplo do dlaní

Celoskleněné dveře se stávají stále více nedílnou součástí interiéru. Ale velké skleněné plochy mohou někdy působit chladně a nepřístupně. Proto zapomeňte na klasické kovové dveřní kování, to by chladný dojem pouze zvyšovalo a zkuste kliku, která evokuje teplo! „Designová klika MAXIMAL s dřevěnou dubovou výplní vás při otevírání i zavírání příjemně zahřeje do dlaně. Na celoskleněných dveřích zvlášť vyniká, protože kombinace skla a dřeva je poutavá, ostatně jako většina zdánlivých kontrastů“ uvádí Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Našlapujte s dotykem tepla

Nejen naše dlaně jsou citlivé na vnímání teploty, ale také nervová zakončení na chodidlech rychle zasignalizují pocit chladu. Proto všude tam, kde dochází k doteku nohou, by měl čekat pocitově teplý materiál. „Z důvodu komfortu při chůzi se schodišťové nášlapy opatřují dřevinami, nejčastěji dubem či bukem,“ uvádí pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou schodišť tradičně zabývá a dodává: „Moderní interiéry velí na schodiště především využít sklo, to se však s příjemnými dřevěnými nášlapy nevylučuje, spíše naopak. Designové celoskleněné zábradlí se bude dokonale snoubit s dřevinami ve světlém i tmavším odstínu. Nechá jim totiž doslova hrát prim a samo ustoupí do pomyslného pozadí.“

Dveře, které osvěží

Skleněné prvky nemusí být pouze čirém provedení. Chladivost skla podpoří i jeho barevné provedení, třeba v bílých tónech. A kde si barevně lakované sklo dopřát? Třeba na povrchu dveří! „Dveřní křídlo MASTER umožňuje nejen opláštění samotným sklem, ale kombinování s dalšími typy povrchů, například s dýhovaným dřevodekorem. Poskládání různých materiálů je možné v horizontálním, tak ve vertikálním směru a to díky vnitřním hliníkovým příčkám,“ uvádí pan Petr Paksi. Dopřejte svému interiéru osvěžení ledově chladnými dveřmi!

Paluba vás zahřeje

V prostorách koupelny se často pohybujeme bez šatů, stáváme se tak v našich očích bezbrannými a zranitelnými. Proto do koupelny podvědomě vyhledáváme zařízení a materiály, které na nás působí útulně, bezpečně a teple. Přesto zde najdou své uplatnění i chladné a extravagantní prvky, stačí je vhodně zkombinovat! „Netradiční černé sklo může působit v koupelně až výstředním dojmem, proto jsme tento neobvyklý a chladně působící materiál doplnili povrchem skříněk v dřevodekoru paluba. Celá řada TOWER tak i přes použití chladného skla působí útulným dojmem,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas v.d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Dřevo a sklo dekorují

Motivy dřeva jsou oblíbené i jako dekorační předmět. V dřívějších dobách zdobily interiéry lakované samorosty, ale těm už odzvonilo. Dřeva jako dekorace se ale není potřeba vzdávat, jen mu dejte moderní tvář. Třeba skleněnou, a to díky LikeFotu! Dřevěný motiv se jednoduše zalaminuje do odolného bezpečnostního skla a opatří háčkem a netradiční ozdoba je na světě! V jediném drobném prvku se tak dokonale snoubí chladné sklo a teplo dřevodekoru. Díky UV barvám navíc nikdy nevybdlene!

Ochlaďte kuchyni sklem!

Kuchyně a jídelna jsou prostorem, kde se schází celá rodina a každá hospodyňka se zde snaží vytvořit teplo rodinného krbu. Ale aby toho tepla nebylo příliš, jsou tady chladivé materiály jako je kov a sklo, které v kontrastu s dřevodekorem kuchyňské linky dotvoří harmonicky působící prostor. „Pětidílná skládaná nábytková dvířka nemusí ukrývat ve svém středu pouze jednoduché čiré sklo. Skleněnou plochu je možné opatřit dekorem jemné tkaniny nebo drátěné mřížky a na světe je vzhled dříve populárního drátoskla,“ uvádí pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek na trhu a dodává: „Netradiční motiv je na sklo dodáván pomocí technologie digitální grafiky Overface.“ Probuďte svou tradičně laděnou kuchyň plnou teplých dřevodekorů a zchlaďte ji prosklením s kovově vyhlížejícím dekorem!

Střídání teplot v exteriéru

Jaké bude venku počasí, to ovlivnit nedokážete, ale jestli bude váš dům působit navenek chladným či teplým dojmem, to už je ve vašich silách. Současným novostavbám vévodí velkoformátová okna, která často suplují i dveře, zejména na terasu. Velké jednolité skleněné plochy ale mohou působit chladným a nepřístupným dojmem, proto ani v exteriéru nezapomínejte na proteplení útulnými dřevodekory. Umístěte je třeba na fasádu nebo podlahu terasy, která stejně jako kuchyně slouží k společnému trávení chvil s rodinou a dojem útulnosti je o to potřebnější. „Pro příjemné trávení volných chvilek na terase poslouží i řada drobností, které se k velkoformátovým oknům váží, ať už bezbariérový přístup či dálkové ovládání otevirání,“ dodává Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, českého výrobce plastových a hliníkových oken, dveří a zimních zahrad.

Nebojte se v interiéru pracovat i se zdánlivě kontrastními materiály, chladné a teplé prvky se budou dokonale doplňovat a vytvářet harmonii domova.

Materiály vznikly s přispěním společnosti Dafe-plast, www.dafe.cz,  Dřevojas, www.drevojas.cz, J.A.P., www.japcz.cz, LikeFoto, www.likefoto.cz , M&T, www.kliky-mt.cz  a Trachea, www.trachea.cz.