Zpět

Novostavba – výhody oproti staré zástavbě

Rozhodujete se při koupi vlastního bydlení mezi novostavbou a starou zástavbou? Oboje má určitě svoje výhody i nevýhody. Tak si je pojďme shrnout.

Publikováno: 23.12.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Byt ve staré zástavbě je často za nižší cenu, za kterou se ovšem skrývá např. zanedbaný stav celého objektu.  Když se nemovitost průběžně nerenovuje a nedochází k potřebným úpravám, klesá hodnota bytu i celého domu.

Oproti tomu vyšší počáteční investice u bytů v novostavbách se majitelům brzy vrátí – ušetří na opravách i provozních nákladech. Díky použitým materiálům a technologiím jsou stavby energeticky úsporné.

Novostavby také spíše splňují aktuálně platné předpisy týkající se dodržování hygienických norem (osvětlení, větrání, hluk apod.), jejich součástí bývají parkovací místa a je možné je financovat hypotékou (což může být např. při koupi družstevního bytu obtížné).

Starší byty můžou být vhodné pro ty, kteří touží bydlet v centru města – láká je atmosféra a genius loci daného místa. Bydlení v novostavbách je naopak vhodnější pro rodiny s dětmi nebo pro mladé páry, které o rodině uvažují – bývají situovány v zeleni s dobrou dopravní dostupností do centra a občanskou vybaveností.

Zajímavé novostavby

I přes výše vypočítané výhody novostaveb, je potřeba se při zvažování koupě bytu v nich mít na pozoru. Ne každý z projektů splňuje představy o moderním, pohodlném a kvalitním bydlení.

Důležité je se při výběru zaměřit na kvalitu samotné stavby (použité materiály a dodržení platných technických norem), na prostředí ve kterém je umístěna (parky, zeleň a zároveň dobrá dostupnost do centra) i na to, zda je v okolí novostavby dostatečná občanská vybavenost.

V tomto ohledu doporučujeme vaší pozornosti dva developerské projekty – Rezidence Modřanka, která nabízí nové byty v Praze 4 (Modřany) a Velká Brána – novostavba v Horoměřicích, která těsně sousedí s Prahou 6.

Oba projekty vyhovují požadavkům na zdravý životní styl blízko přírody, dobrou dostupnost do centra Prahy, komplexní občanskou vybavenost a kvalitní bydlení v moderních stavbách.