Zpět

Postavit dům svépomocí nemusí být náročné

Máte sen o tom, že budete mít vlastní dům? Pokud je tomu tak, máte tři možnosti, jakými se dnes lze vydat. Může jít o:

  • Realizaci na klíč
  • Částečnou realizaci od stavební firmy
  • Stavbu svépomocí

Publikováno: 17.02.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Z hlediska nákladů se určitě vyplatí třetí možnost, jelikož není nutné platit drahou pracovní sílu. Jsou však náklady, bez kterých se neobejdete. Je to třeba stavební technika, která by měla mít nové gumové pásy, jelikož jedině tak bude schopna fungovat na jakémkoliv staveništi. A protože si ji často pronajímáte hodinově, je dobré, aby byla práce hotova co možná nejrychleji.

Objednat si potřebný materiál je snadné
Co také zůstane na vašich bedrech, to je nákup správného materiálu. I ten můžete objednat poměrně snadno. Ochotně vám poradí snad v každých stavebninách. Co je však dobré si zkontrolovat, to je dovezené množství. A to nejenom podle kusů, ale i podle hmotnosti. Zatímco přesné laboratorní váhy dokážou dobře zvážit i jakoukoliv drobnost, existují i váhy průmyslové, u kterých máte jistotu, že dokážou přesně určit hmotnost i velkých břemen – třeba konkrétního množství stavebního materiálu, jako je písek. Jedině tak budete mít jistotu, že platíte přesně jenom za to, co jste si objednali.

Většinu prací zvládnete sami
Stavby svépomocí jsou většinou řešeny partou kamarádů, které asistuje jeden zkušený zedník, který je v řadě nejdůležitějších dílčích prací samozřejmě i vede. Jakmile jsou hotové, už v podstatě není jeho pomoci třeba. Týká se to hlavně situací, kdy už se soustředíte jenom na vnitřní úpravy prostoru, stejně jako třeba i na vnitřní vybavení. Pokud se jedná o dílnu, objednejte si regálové systémy, nářadí a pracovní desku. Pokud o kuchyni a obývací pokoj, je jasné, že se neobejdete bez kvalitního nábytku. A jak neprohloupit? Nejlepší je dát na doporučení někoho v našem okolí. Jedině tak dům nejenom dobře vybavíme, ale i jednoduše a dokonale postavíme.