Zpět 1 fotografie

Modulové stavby: rychlé a cenově výhodné řešení sociálního bydlení

V letošním roce Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje koncepci sociálního bydlení, z níž má vycházet zákon platný od roku 2017. Nad jejím návrhem nyní probíhají bouřlivé diskuse a intenzivní jednání. Přestože finální podoba koncepce je zatím vzdálená a obce a stát naráží na řadu sporných bodů, problematika sociálních bytů se bude Česka stále více dotýkat. Podle expertů je nutné tuto oblast koncepčně řešit, protože postupně přibývá lidí v bytové nouzi, bez střechy nad hlavou či s nedostatkem příjmů na zaplacení bydlení. Kvalitní byty s velmi krátkou dobou výstavby a ekonomicky výhodnými náklady mohou poskytnout modulové objekty.

Publikováno: 25.06.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Návrh koncepce počítá se zavedením tří stupňů sociálního bydlení – krizového bydlení pro okamžité ubytování, sociálních bytů jako jednoduššího bydlení s nižším standardem a dostupných bytů jako běžného trvalého bydlení. „Modulová výstavba může být jedním z řešení. Pomáhá tam, kde je potřeba vybudovat rychle a levně funkční a variabilní objekty. Volbou typu modulu a standardů vybavení lze stavět objekty pro každou z kategorií. Lidem, kteří žijí v nedůstojných podmínkách, nebo se ocitnou v bytové nouzi, zajistí modulové domy velmi slušný standard bydlení. I tyto stavby navrhuje architekt, procházejí běžným kolaudačním řízením a samozřejmě musí plnit přísné stavební, požární, hygienické a další normy. Příkladem může být modulová nájemní ubytovna pro nízkopříjmové skupiny, kterou jsme na jaře postavili v Mladé Boleslavi pro soukromého investora,“ uvádí Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, která patří mezi přední výrobce a dodavatele modulových staveb.

Nová ubytovna v Mladé Boleslavi má dvě nadzemní podlaží, skládá se ze 68 modulů a její hrubá podlahová plocha činí 1.195 m2. Je v ní umístěno 33 dvoulůžkových pokojů s jedním sociálním zařízením společným pro dva pokoje, byt pro správce a bufet. Vnitřní světlá výška obytných místností činí 2,7 m, na chodbách 2,35 m. Fasáda objektu je zateplena kontaktním zateplovacím systémem, v interiérech jsou sádrokartonové příčky s malbou, na podlahách v místnostech PVC a v koupelnách a toaletách keramická dlažba a obklady. Vytápění zajišťuje teplovodní topení s napojením na tepelná čerpadla. Montáž kompletní budovy trvala pouhých 28 dní, celá realizace včetně spodní stavby, přeložek a úprav terénu 3 měsíce.

„Právě flexibilita a rychlost výstavby jsou hlavními výhodami modulů. Pro investora, ať z řad soukromníků či veřejné správy, jsou velmi důležité i nízké náklady. Oproti klasické výstavbě lze ušetřit zhruba 30 % nákladů. Proto v Evropě podíl modulových staveb pro sociální bydlení a ubytování stále roste. Zejména v Německu se nyní staví všechny domy pro azylanty modulovou technologií,“ dodává Jan Petr. Důkazem je i nová zakázka společnosti Touax, v rámci které v Hamburku postaví 8 azylových bytových domů. Půjde o modulové objekty o 2 nadzemních podlažích s celkovou podlahovou plochou více než 2 160 m2. Vznikne v nich dohromady 30 čtyř- a pětipokojových bytů.