Zpět

V Českých Budějovicích se výstaviště proměnilo v řemeslné dílny

Na Výstavišti České Budějovice při výstavě Hobby 2015 se konalo již páté kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Postupové soutěžní klání proběhlo ve dnech 15. a 16. května a soutěžilo zde deset družstev truhlářů a pět zednických týmů z celkem dvanácti škol. Část výstaviště se tak proměnila v plnohodnotné řemeslné dílny.

Publikováno: 21.05.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Do celorepublikového finále při veletrhu FOR ARCH 2015 postupují z celkového počtu 30 soutěžících vítězní truhláři Štěpán Šatava a Albert Filip ze SOU Hluboš a ze druhé pozice Jan Pavlíček a Pavel Szuta z SOU Lišov. Ze zednických týmů do finále putují Jiří Ondřej a Jiří Novotný z SPŠ Tábor a stříbrní Marek Bučkó a Miroslav Nedoma ze SOŠ a SOU Jindřichův Hradec. „Hvězdami postupového kola se stali jako tradičně zástupci vítězných škol. Bylo znát, že školy své studenty opravdu připravovaly, jejich zástupci dokonce snad i sledovali předešlá soutěžní kola,“ s úsměvem uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže.

Studenti bravurně ovládli nové technologie
Návštěvníci veletrhu nemohli přehlédnout, že se pavilon R3 určený pro SUSO proměnil v opravdovou dílnu. „Díky strojům Mafell a Houfek máme větší plynulost ve výrobě, technickou vyspělost a přibližujeme se skutečné truhlárně. Mladí řemeslníci se naučili ovládat širokopásovou brusku Buldog nebo dlabačku Houfek, dále ovládat stoly Ramia a také předvedli, že skvěle ovládají a využívají přímočarou a kotoučovou pilu Mafell,“ říká David Surmaj. „Poslední ročník celkově splnil naše očekávání. Všechny novinky a technologie se skvěle ujaly a všichni mladí řemeslníci kromě již zmíněných nástrojů ovládli i pracovní postupy a technologie Porotherm, YTONG, DeWalt či komínový systém Heluz,“ dodal Surmaj.

Stolky na květiny putují do dětského domova
Dva malí žáci z Dětského domova Horní Planá si na vlastní kůži vyzkoušeli truhlářské řemeslo. „Jeden z hochů si řemeslo vyzkoušel již v loňském roce a hned se oba opět přihlásili na příští ročník. Myslím, že tady máme nadějné mladé truhláře,“ dodává Surmaj. Do Dětského domova Horní Planá putují exteriérové stolky na květiny, které soutěžící v Českých Budějovicích vyrobili.

České Budějovice, Výstava Hobby
Obor truhlář

 1. Štěpán Šatava, Albert Filip – SOU Hluboš
 2. Jan Pavlíček, Pavel Szuta – SOU Lišov
 3. Michal Musil, Vojtěch Švec – SPŠ Tábor

Obor zedník

 1. Jiří Novotný, Jiří Ondřej – SPŠ Tábor
 2. Marek Bučkó, Miroslav Nedoma – SOŠ a SOU Jindřichův Hradec
 3. Milan Magurský, Lukáš Škopek – SŠ a SŠ Vimperk

Partneři:

 • Generální partner: Wienerberger cihlářský průmysl a.s.
 • Hlavní partneři: Houfek, a.s., Xella CZ s.r.o., LB Cemix, s.r.o., Heluz, cihlářský průmysl
 • Partneři: Mafell, Ramia s.r.o., DeWalt
 • Hlavní mediální partner: časopis Stavebnictví
 • Hlavní mediální partner oboru truhlář: Dřevařský magazín
 • Mediální partner oboru truhlář: Truhlářský portál, Stolaři-truhláři.cz
 • Mediální partneři: Český rozhlas, Deník, České stavby, Učitelské noviny, Build Info, Stavitel, Konstrukce, StavebniNet.cz
 • Záštita: MŠMT, MPO, HK ČR, AK ČR, SPS v ČR, AČN
 • Odborná garance: Oblastní inspektorát práce

Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz.