Zpět

Počítat, počítat, počítat!

Statistiky jasně ukazují, že největší počet dlužníků je u půjček na bydlení. A jejich počet během letošního roku ještě více narůstá. Je to jasné – stavba nového domu či koupě bytu není levná záležitost. My si ale ukážeme, kde všude při stavbě domu můžete ušetřit… 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Při stavbě domu jsou kromě vašich představ o novém bydlení zásadní otázkou také finance. Pojďme se společně podívat, jak se připravit na stavbu, aby vás nic nepřekvapilo a ušetřili jste co nejvíce peněz. „V prvé řadě byste si měli vybrat kvalitního dodavatele projektu s dlouholetou zkušeností v projektování, jehož práci si můžete snadno dohledat například na webových stránkách. Kvalitní dodavatel vám kromě projektové dokumentace poradí i s výběrem pozemku či za vás bude jednat se stavebním úřadem,“ vysvětluje Tomáš Rozsíval, ředitel společnosti G SERVIS CZ, která má za sebou velké množství úspěšně realizovaných projektů rodinných domů. Vy tak kromě času ušetříte i peníze, protože vás projektant, díky své zkušenosti, na vše zavčas upozorní. Kdo takto nevychází svému klientovi vstříc, není spolehlivý partner, a proto se raději poohlédněte po jiném.

Co vše musím zaplatit, než začnu stavět?
Pokud nemáte svůj vlastní pozemek, tak počítejte s investicí spojenou s jeho koupí včetně poplatku katastru nemovitostí. Dále zaplatíte například 1.000 Kč poplatek stavebnímu úřadu za rozhodnutí o umístění stavby a dalších 5.000 Kč za vydání stavebního povolení. Všechny poplatky, se kterými se můžete setkat na stavebních úřadech, snadno naleznete v zákoně o správních poplatcích, kde jsou konkrétně vyčísleny. Samozřejmě je ale nejlepší zajít s vaším požadavkem na stavební úřad, kde se přesně dozvíte, co vše budete muset zajistit a zaplatit.  Zároveň musíte mít projekt domu s projektovou dokumentací, bez něhož stavební povolení nezískáte. „Naším standardem je, že dodáváme kompletní projektovou dokumentaci v pěti paré (kopiích). Její součástí jsou kromě stavebního a architektonického řešení i technické specifikace všech konstrukcí, materiálů i dřevěných prvků. Rozpracované jsou také konstrukční detaily, jako například napojení střechy, nebo uložení dveří včetně vyřešení tepelných mostů s tepelně izolačními materiály. Kromě toho projekt obsahuje i zprávu s popisem členění domu a využitím jednotlivých místností. To je ovšem pouze ukázka toho, co vše má správný projekt obsahovat, nicméně laikovi napoví, že pokud projekt obsahuje řešené detaily, jako právě střešní krov, pak je u správného dodavatele,“ popisuje Tomáš Rozsíval. Cena typového projektu společnosti G SERVIS CZ stojí 28 600 Kč včetně DPH a získáte ho do 10 pracovních dní! Běžná cena projektu na trhu je okolo 30.000 Kč, ale vždy se dívejte, co je jeho součástí. Některé společnosti s cenou pohybují podle toho, zda si od nich necháte dům postavit či nikoliv.

Na co si dávat pozor?
Při plánování nezapomínejte ani na zahradu a celkové okolí domu. „Zároveň s projektem domu řešte i jeho okolí a také zařízení interiéru. Ušetříte tak spoustu finančních prostředků, protože budete vědět, kde bude například umístěna pračka se sušičkou, nebo venkovní pergola. Vyhnete se tak zbytečnému sekání již do hotového a o průjezdu bagru na zahradu pro vyhloubení bazénu ani nemluvě. Nejen, že vše řešíte zároveň, ale jednoduše vše naplánujete tak, že práce budou na sebe navazovat,“ popisuje Tomáš Rozsíval.

Pokud se rozhodnete stavět, vybírejte osvědčeného partnera a nebojte se ptát na vše, co vás zajímá. Solidní firma vám se vším poradí a bude se vám věnovat. Navíc první konzultace jsou zcela ZDARMA. Stavba domku a veškerá předpříprava pak proběhne bez stresů a s co nejmenšími náklady, protože budete dopředu vědět, kolik a kdy budete platit a můžete si vše dopředu rozvrhnout.

Více na www.gservis.cz.