Zpět 1 fotografie

Nejlepší matrace do postele

Existuje nespočet různých druhů matrací podporující dobrý spánek. Vy však nevíte, jaké jsou pro vás nejlepší nebo vůbec jaké nejlepší jsou v současnosti na trhu. Zkuste se podívat na následující krátký přehled.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Každodenní použití
Pro každodenní použití je důležité vybrat kvalitní matrace. Výběr přitom ovlivňuje několik ukazatelů, mezi něž patří věk, váha, rozměry, subjektivní potřeby a pocity. Měkčí matrace jsou obvykle vhodnější pro lidi s vyšší váhou. Stejně tak pro lidi spící většinu času na zádech nebo na břiše.Faktorem při rozhodování mohou být i zdravotní problémy. Takové problémy může zmírnit spaní na zdravotní matraci. Ta je označena certifikátem, který získá po absolvování řady testů. I u těchto matrací můžete volit mezi několika typy.

  • Matrace ze studené pěny – patří k nejoblíbenějším matracím. Vynikají díky své elasticitě, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Velké póry umožňují dokonalé provzdušnění, odvádí proto dobře vlhko a teplo. U těchto matrací je na výběr z různých tuhostí, od měkkých, přes střední až po úplně tuhé.
  • Matrace z BIO pěny – má podobné vlastnosti ze studené pěny, ale suroviny vyráběné z ropy jsou nahrazeny přírodními oleji. Pokud jste tedy nadšenci do ekologie, zaměřte se na tento typ. BIO pěna je navíc vláčnější, pružnější a skvěle se přizpůsobí vašemu tělu.
  • Latexové matrace – vyrábí se z přírodního nebo umělého latexu. Jsou výrazné výbornými ortopedickými vlastnostmi, elastickou a tvarovou stálostí. U těchto matrací nedochází u jejich uživatelů k proleženinám.
  • Matrace z líné pěny neboli viscoelastické pěny – používají pěnu s tzv. paměťovým efektem a přispívají k pohodlnému odpočinku během spánku. Díky pomalému vracení viscoelastické pěny omezují protitlak a také zabraňují proleženinám. Matrace reaguje na vaši tělesnou teplotu a tím se lépe přizpůsobuje vašim křivkám.
  • Gelové matrace – představují novinku ve výrobě matrací. Jsou charakteristické svou vlastností „obtékání těla„. Vytvaruje se podle jednotlivých částí a udržuje je odlehčené. Dodává tělu nejpevnější oporu. Gelové matrace se dokážou deformovat ve všech směrech, proto nenarušují krevní oběh během spánku.

Příležitostné spaní
Hledáte matraci do postele na chatě nebo potřebujete matraci pro příležitostné návštěvy nebo hosty. Výběru nemusíte věnovat takovou pozornost, stačí základní typy matrací. Jsou levné, přesto dobře vyhovují svému účelu. Do postele na každonoční spaní však nejsou příliš vhodné.

  • Levné pěnové matrace – jedná se o tzv. matrace z PUR pěny (pěnový polyuretan), které se prodávají pod značkou molitan.Tento materiál je pružný a má různou tvrdost.
  • Pružinové matrace – mezi různé druhy materiálu jsou zabudovány pružiny. Pružinové matrace dobře odvádějí vlhkost, jsou tak vhodné pro lidi, kteří se více potí.
  • Sendvičové matrace – tyto matrace vznikají spojením vrstev z různého materiálu (často používaná kokosová nebo latexová hmota).

Rozměry
Klasické a nejprodávanější matrace bývají dělány o rozměrech matrace 90×200. Tam se prakticky není možné splést. Výběr matrace pro dvojlůžko už stojí více rozhodování. Každý z partnerů má jiné preference a jen zřídka se shodnou na jedné velké matraci s rozměry 200×180 nebo 200×160. Co se týče výšky matrace, ideální je, pokud přesahuje rám postele o několik centimetrů. V takových případech se z postele lépe vstává. Především u seniorů by se tento rozměr neměl zanedbat.

Ochrana matrace
V matracích už se trochu vyznáte. Víte, jestli chcete měkčí nebo tuhou, máte změřené rozměry a už i tušíte, jaký materiál pro vás bude nejlepší. Jednu věc však mají všechny matrace společné a tou je chránič matrací. Je to snímatelný a pratelný potah, který zajišťuje čistotu matrace. Pohodlí umožňuje potah podšitý rounem a netkanou textilií. Novinku představují potahy s nanočásticemi stříbra, které zabraňují šíření bakterií.

Nejlepší matrací do postele je však ta, o kterou se sami staráte. Nemusíte jí věnovat přehnanou péči. Stačí ji občas otočit a převrátit, čímž jí zaručíte dlouhou životnost.